Sprawdź kluczowe wady i zalety tego rozwiązania.

Na czym polega długoterminowy najem samochodu?

Blog Leasing 2 min.
18 października 2021

Nie chcesz kupować auta ani wiązać się na lata z jednym pojazdem? Zależy Ci na szybkim procesie, nie chcesz rejestrować, myśleć nad ubezpieczeniem, a potem martwić się serwisem? Najem długoterminowy jest tutaj dobrą opcją. Sprawdź jego zalety!

Najem długoterminowy pojazdu, tak jak wynajem krótkoterminowy, który znamy z wakacji czy aut wynajmowanych na minuty w dużych miastach, opiera się na użytkowaniu pojazdu, który nie należy do nas. W przypadku najmu długoterminowego zmienia się właściwie tylko okres trwania takiej umowy. Nie musimy samochodu wykupywać, martwić się serwisem czy zakupem opon.

Wynająć możemy pojazd nowy lub używany -  zwykle firma wynajmująca dostarcza zarejestrowane auto prosto pod „nasze drzwi”.

Najem długoterminowy -  zalety

Przede wszystkim jest to opcja, która dostępna jest tak dla firm jak i zwykłych konsumentów, którzy nie prowadza działalności gospodarczej. Jeśli nie masz lub nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup samochodu, możesz go w tej opcji po prostu wynajmować, płacąc stała ratę, abonament, tak jak w przypadku telewizji czy wynajmu mieszkania.

Taka forma pozwala korzystać z pojazdu, na który często, przy zakupie gotówkowym, nie byłoby nas stać.

W przypadku najmu długoterminowego nie mówimy także o konieczności wpłacenia określonej kwoty na start, czy o wykupie pojazdu po okresie jego użytkowania. Jeśli lubisz często zmieniać samochody, a po roku- dwóch pojazd Ci się nudzi, to również opcja dla Ciebie.

Po tym okresie, możesz zmienić wynajmowany pojazd i oddać go do firmy wynajmującej, np. decydując się na wynajem innego auta. Nie martwisz się kwotą sprzedaży, wyrejestrowaniem czy tym, żeby pojazd dobrze zaprezentować kupującym.

Najem długoterminowy może być także korzystny z punktu widzenia ubezpieczenia. Jeśli nie masz długiej historii ubezpieczeniowej, samo obowiązkowe OC może w Twoim wypadku kosztować 2 czy 3 tysiącezłotych rocznie. Pojazd wynajmowany, jest ubezpieczany przez firmę, a koszt ubezpieczenia doliczany do raty wynajmu.

Najem długoterminowy – wady

Najem długoterminowy to zwykle bardzo wygodna forma finansowania, jednak za tą wygodę musimy zapłacić.

Rata może być wyższa niż w przypadku leasingu -  otrzymujemy bowiem coś więcej niż tylko „gołe” finansowanie. W ramach raty będziemy mieć możliwość serwisowania auta, pełne ubezpieczenie, opony, a w niektórych wypadkach także inne, dodatkowe usługi. Za to oczywiście trzeba dodatkowo zapłacić, ale często te koszty wypadają i tak dosyć preferencyjnie.

Warto także zwrócić uwagę na ograniczenia: to najczęściej limity kilometrów uwzględnione w umowie.

Wadą najmu może być też brak możliwości lub wysoka kwota wykupu takiego pojazdu na koniec umowy. Może się zdarzyć, że po okresie 3-4 lat najmu, kiedy zapłaciliśmy już wszystkie raty, chcielibyśmy taki pojazd zatrzymać. Jest on dalej prawie jak nowy, a koszty, które ponieśliśmy, dosyć wysokie. Jednak w tym wypadku -  w przeciwieństwie do kredytu czy leasingu, wykup może być oferowany w zaporowej cenie i niekoniecznie z naszego punktu widzenia korzystny. 

Powiązane artykuły

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja