JAK MOŻE CI POMÓC DORADCA FINANSOWY I CZEMU WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO USŁUG? SPRAWDŹ!

05 lipca 2022

Doradca finansowy, to osoba, która najogólniej rzecz ujmując wspiera klienta we wszystkich obszarach związanych z podejmowanymi przez niego decyzjami finansowymi. W wielu krajach Europy i świata, zawód ten na stałe wpisał się w ekonomiczny krajobraz, a współpraca z doradcą przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących kredytów, inwestycji, ubezpieczeń czy oszczędzania, jest oczywistością.

W Polsce, mimo wielu zawirowań gospodarczych, ciągle wielu z nas ma poczucie, że wie lepiej i że jest w stanie zupełnie samodzielnie podejmować najistotniejsze decyzje finansowe. Znamy się na piłce nożnej, leczeniu, czemu mielibyśmy nie znać się na ekonomii? 

Rzeczywistość jednak pokazuje, że często przeceniamy swoje umiejętności, a potem słono za to płacimy. 

Według zrealizowanego w 2020 r. przez NBP badania „Świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”, wiedzę niską i bardzo niską ma 14% Polaków, średnią 33%, zaś́ wysoką i bardzo wysoką 52%. Należy jednak zauważyć́, że wśród tych ostatnich bardzo wysoki indeks wiedzy ma jedynie 7% badanych. 

Winę za tak niski stan naszej wiedzy ekonomicznej ponosi przede wszystkim system edukacji, który nie porusza tematów istotnych dla naszego codziennego życia, przez co braki w wiedzy ekonomicznej uzupełniamy właściwie wyłącznie samodzielnie. 

 Jak wygląda praca doradcy finansowego? 

Doradcy finansowi zajmują się szeroko pojętą pracą z klientem i obsługą jego umów finansowych

Głównym ich zadaniem jest budowanie relacji i kompleksowa, długofalowa współpraca, z którą wiąże się badanie potrzeb finansowych, planów finansowych, dostarczanie klientom odpowiednich i potrzebnych rozwiązań, adekwatnych dla ich wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych.

Co warte podkreślenia, Doradca nie jest jak się powszechnie uważa po prostu sprzedawcą. Pomaga on „odczarować” zawiłe kwestie związane z finansami, jest wsparciem w podejmowaniu ważnych decyzji.

Doradca, mając pełen przegląd rynku i dokonując analizy potrzeb klienta, pomoże kompleksowo zadbać o nasze bezpieczeństwo – a więc dobierając takie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, które faktycznie są nam potrzebne i które warto mieć.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego? 

Na rynku istnieje wiele firm i podmiotów, które oferują produkty finansowe i ubezpieczeniowe. Nie każdy z nas ma jednak czas do weryfikacji całej oferty rynku oraz wiedzę i umiejętności do oceny proponowanych przez TFI, bank czy ubezpieczyciela rozwiązań. 

Z braku wiedzy wynikają najczęściej nietrafione decyzje finansowe. Rolą Doradcy jest nas przed takimi decyzjami uchronić i wybrać z rynkowej oferty to, co faktycznie przyczyni się do zapewnienia klientowi bezpieczeństwa i równowagi finansowej oraz realizacji stawianych przed sobą celów.

Warto podkreślić, że Doradca nie jest reprezentantem żadnego podmiotu finansowego, a więc TFI,bankum, ubezpieczyciela czy innego podmiotu oferującego instrumenty finansowe – a działa w interesie klienta. Pozwala to na podejmowanie naprawdę obiektywnych decyzji, a dla klienta komfort i pewność, że nie są one przypadkowe. 

W czym może Ci pomóc Doradca?

Doradca pomoże ocenić zdolność kredytową, przeprowadzić procedurę kredytową, wybrać najlepszy bank, refinansować już istniejący kredyt, ale także zbudować plan oszczędzania na emeryturę, dobrać ubezpieczenia, które mogą być faktycznym wsparciem, pokazać adekwatną ofertę funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów inwestycyjnych oraz doradzi w kwestiach związanych z finansami firmy itp. 

Zakres wiedzy i możliwości Doradców jest tak naprawdę kompleksowy, a możliwości w tym zakresie najpełniejsze na rynku. 

Doradcy Phinance, to specjaliści do zadań wszelakich -  pomogą rozwiać wątpliwości, a kiedy trzeba - odradzą to, co dla klienta może nie być korzystne. 

Relacja z Doradcą opiera się na zaufaniu -  dlatego nie może być tutaj mowy o decyzjach, co do których obie strony nie mają pełnego przekonania. 

Mity na temat doradztwa finansowego

Doradztwo finansowe obrosło w wiele mitów, warto się z nimi rozprawić: 

Doradztwo finansowe jest dla bogatych - MIT

 Doradztwo finansowe jest dla każdej osoby, która zarządza swoimi finansami. Osoby, które mają ograniczone zasoby, tym bardziej powinny podejmować trafione i przemyślane decyzje oraz z większą rozwagą oszczędzać i inwestować. 

Doradca finansowy podobnie jak adwokat czy lekarz pobiera opłatę za swoją usługę – MIT

 Doradca otrzymuje prowizję od zakupionych przez klienta produktów finansowych. Za doradzenie w tej kwestii nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty. 

Doradca finansowy „wciska” produkty - MIT

Doradca finansowy nie jest sprzedawcą i ma świadomość budowania relacji z klientem. Niezależne doradztwo nie ma nic wspólnego ze sprzedażą na siłę. Takie spojrzenie byłoby krótkowzroczne i zniszczyłoby już na starcie relację z klientem. Doradcy są zobligowani przepisami Phinance oraz literą prawa do przedstawiania szerokiej oferty, ale adekwatnej dla Klienta.

Radzić warto się tylko w dużych sprawach -  MIT

Poradzić warto się w sprawie każdego produktu, a posiadając zaufanego Doradcę finansowego możesz to zrobić szybko i bezproblemowo. Doradca porówna za Ciebie ubezpieczenie samochodu, doradzi w sprawie ubezpieczenia nieruchomości, ale także planów emerytalnych, inwestycji czy kredytu hipotecznego. Właściwe zarządzanie finansami to suma małych decyzji. Daj sobie w nich pomóc! 

Powiązane artykuły

Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja