EMERYTURA – 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ!

17 maja 2022

Termin „emerytura” znamy wszyscy. Mało z nas ma jednak faktyczną wiedzę na ten temat, a temat emerytury, świadczeń emerytalnych jest dla Polaków niejasny i nieścisły. Co musimy wiedzieć?

Na jakie świadczenia możemy liczyć w okresie po 60 czy 65 roku życia? Kiedy jest dobry czas na to, żeby o emeryturze pomyśleć? Podpowiadamy! Uzbrojony w tą wiedzę, możesz zrewidować swoje emerytalne plany i zawczasu zadbać o poziom swojego życia w jego drugiej połowie. Pamiętaj! Nie warto tego tematu bagatelizować! Rozpoczynamy cykl edukacyjny Phinance! 

1.     Czym jest emerytura i czy każdy będzie miał do niej prawo? 

Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury mają osoby, które przepracowały określony okres składkowy i osiągnęły tzw. wiek emerytalny. 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

2.     Jak wygląda polski system emerytalny? 

Polski system emerytalny od lat boryka się z problemami, zmianami i niepewnością. Zapowiadana w ubiegłych latach likwidacja OFE nie doszła do skutku, ale już dziś trudno powiedzieć, jakie zmiany przyniosą kolejne lata.

Aktualnie emerytura jest wypłacana przez ZUS, ale środki na ten cel są gromadzone nie tylko w ZUS, ale też w OFE. Jest to tzw. pierwszy i drugi filar systemu emerytalnego.  Oprócz tego istnieje jeszcze tzw. trzeci filar. Mamy możliwość gromadzenie własnych dodatkowych oszczędności emerytalnych w IKE, IKZE, PPK i PPE. 

Trzeci filar emerytalny, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych jest absolutnie dobrowolny. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy będziesz oszczędzał pieniądze na emeryturę w ramach tego rozwiązania. 

3.     Ile wyniesie moja emerytura? 

Najprościej powiedzieć: to zależy. Czynników jest wiele, między innymi wysokość odprowadzanych składek, ilość lat pracy, czy wreszcie fakt oszczędzania prywatnie – w tzw. trzecim filarze. 

Aktualnie minimalna emerytura wynosi nieco ponad 1338 zł. brutto. Zgodnie z danymi ZUS 36,9% kobiet pobiera świadczenia w wysokości do 1 800,00 zł. Warto także nadmienić, że sukcesywnie rośnie liczba osób pobierających świadczenia niższe niż emerytura minimalna. Jest ich ponad 300 tys. 

Do wysokich emerytur ma prawo niewielu Polaków, a prognozy emerytalne nie napawają optymizmem. 

Zgodnie z szacunkami, obecne pokolenie 20-30 latków, będzie otrzymywać emeryturę maksymalnie w wysokości 40-50 % ostatniej pensji- w negatywnym wariancie nawet poniżej 30 %!  Oznacza to, że emerytom ciężko będzie zabezpieczyć nawet podstawowe potrzeby. Szacowany bardzo niski stopień zastąpienia wskazuje, że składki do państwowych systemów ubezpieczeń są w zasadzie parapodatkami -  zauważa nasz ekspert. 

 Na sposobie w jaki ZUS wylicza emeryturę, która zależy od sumy składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, waloryzacji oraz średniego dalszego trwania życia kobiety tracą najmocniej -  mówi Grzegorz Michalski z Phinance.

Do tego zgodnie z danymi GUS kobiety żyją dłużej – różnica jest znacząca i wynosi średnio 8 lat. Niestety w okresie wychowawczym również nie są odprowadzane składki na emeryturę. Połączenie niższego wieku przejścia na emeryturę oraz dłuższej średniej długości życia, niższych płac, powoduję ogromną różnicę w świadczeniach emerytalnych. Kobiety średnio otrzymują o 50% niższe emerytury niż mężczyźni.

4.     Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą emeryturę? 

Przede wszystkim zadbać o wysokość składek i oszczędzać w każdym z trzech filarów. Warto pamiętać, że pieniądze odkładane w ramach produktów z III filara są prywatne. Nie podlegają więc w takim stopniu wahaniom i decyzjom politycznym – tak jak w przypadku ZUS i OFE. 

Myśląc o emeryturze, warto zacząć oszczędzać na nią jak najwcześniej i nie liczyć wyłącznie na system państwowych emerytur, ale przede wszystkim na środki zgromadzone prywatnie. 

Rosnąca długość życia oraz trendy demograficzne w przyszłości tylko powiększą problem emerytalny -  mówi Grzegorz Michalski.  Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoja przyszłość i zaopatrzenie się w program oszczędnościowy. Według najnowszych danych GUS, odsetek Polaków oszczędzających na emeryturę rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania, już co czwarty ankietowany próbuje gromadzić środki finansowe na starość.”

5.     Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Jak najwcześniej! Warto pamiętać, że nawet niewielkie kwoty odkładane sukcesywnie przez okres 30 czy 40 lat, utworzą duży kapitał! Jeśli jesteś w wieku ponad 35 lat i dopiero zaczynasz myśleć o emeryturze, masz jeszcze spore szanse na zgromadzenie zadowalającego kapitału. 

Pamiętaj jednak, aby oszczędności i myślenia o tym temacie nie odkładać na wieczne „potem”. 

6.     Jaki produkt emerytalny wybrać? 

Opcji jest wiele i dlatego najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Wybór rozwiązania emerytalnego zależy od Twojego wieku, charakteru pracy, formy zatrudnienia, zarobków, możliwości oszczędnościowych i wielu innych czynników. 

Pamiętaj, że wybierając produkt emerytalny, podejmujesz decyzję, która będzie miała długofalowe skutki, a firma, z którą się zwiążesz, będzie Ci towarzyszyła przez długie lata. Nie warto tak istotnej decyzji podejmować bez dokładnej wiedzy o rynku i pełnej przejrzystości w temacie możliwych opcji. 

7.     Czy warto martwić się emeryturą?

Martwić się nie warto – ale z pewnością warto o niej pomyśleć bardzo poważnie i to już na wcześniejszym etapie życia. Polski system emerytalny chwieje się od wielu lat, a prognozy, w tym te dotyczące dzietności, osób pobierających świadczenia, są z roku na rok coraz gorsze. 

Dziś, nawet zamożne kraje, którym zazdrościmy wysokich emerytur mówią o poważnych kłopotach systemu. W bogatych Niemczech, blisko 20 % kobiet i 11 % mężczyzn, otrzymuje co miesiąc ustawową emeryturę poniżej kwoty 300 euro! W latach 60- tych na jednego emeryta przypadało 6 aktywnie pracujących osób -  dziś są to zaledwie 2 osoby! 

Jeśli lektura tego artykułu otworzyła Ci oczy na problem Twojej przyszłej emerytury, pomyśl o tym już dziś i porozmawiaj z naszym Doradcą! 

Sprawdź, z jakich funduszy emerytalnych możesz skorzystać!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również