RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH – PAŹDZIERNIK 2020R. – JAKI KREDYT WYBRAĆ?

22 października 2020

Mimo, że pandemia COVID trwa nadal, to jesienne zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Wiele osób odkładało co prawda decyzję o zakupie nieruchomości licząc na spadek cen, jednak wszystko wskazuje na to, że dużych zmian w tym obszarze się nie doczekamy. Popyt na mieszkania pozostaje wysoki i nie do końca nadąża za podażą.

Rekordowe wzrosty cen nieruchomości, które obserwujmy w ciągu ostatnich lat, aktualnie wyhamowały, ale trudno także mówić o spadku cen. Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie, trzeba aktualnie zapłacić około 10 tys. złotych, w Krakowie cena jest niewiele niższa i wynosi około 9,5 tys. złotych, sporo taniej jest w Katowicach, Lublinie czy Poznaniu, gdzie ceny ofertowe oscylują około 6,5- 7 tys. za metr kwadratowy. 

Sporo mieszkań kupuje się na kredyt i chociaż pandemia niewątpliwie obniża nastroje i zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości, to wielu klientów ciągle poszukuje nieruchomości do celów własnych. 

Dobry kredyt hipoteczny, czyli jaki? 

Wybór dobrego kredytu hipotecznego to decyzja na lata i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Kredyt hipoteczny bierzemy zwykle na 20-30 lat, co oznacza, że na spłatę zobowiązania będziemy przeznaczać znaczną część swojego budżetu przez większość czasu naszej zawodowej aktywności. 

Za kredyt hipoteczny, tak samo jak za każdy inny produkt można przepłacić. Różnice w racie, nawet jeśli wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, w skali całego okresu kredytowania mogą skumulować się do dziesiątków tysięcy złotych. 

Jak więc biorąc kredyt hipoteczny nie wyrzucić pieniędzy w błoto? 

Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym? 

Klienci rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

  • Wysokość koniecznego wkładu własnego -  jest to aktualnie od 10 do 20 % wartości nieruchomości
  • Oprocentowanie kredytu -  obecnie jest ono bardzo niskie -  miała na to wpływ obniżka stóp procentowych
  • Marżę banku -  jest ona w tej chwili wyższa niż jeszcze rok temu, ale sumarycznie kredyty hipoteczne i tak są aktualnie bardzo tanie

Oprócz tych elementów, warto także zwrócić uwagę na inne aspekty umowy -  jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto skonsultować się z naszym doradcą, który wesprze nas na każdym etapie starania się o kredyt. 

Ranking kredytów hipotecznych -  jak nie przepłacić mając niski wkład własny? 

Poniżej znajdziesz porównanie ofert kredytów dla następujących założeń: 

  • wartość nieruchomości 556.000 zł
  • wkład własny 10%
  • kwota kredytu 500.000 zł
  • okres spłaty 30 lat
  • raty równe

Tabela: 

Jak widać, koszt całkowity najtańszego kredytu w mBanku jest o blisko 50 tys. niższy niż kredytu w droższych bankach. Warto jednak podkreślić, że oferty mogą się różnić dla innych parametrów. 

Ranking kredytów hipotecznych -  wyższy wkład własny to niższe raty! 

Jeśli zdołamy zgromadzić wyższy wkład własny, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe i niższe raty. W tym wypadku przyjęliśmy identyczną wartość kredytu, ale wyższą wartość nieruchomości i wkład własny. 

  • wartość nieruchomości 625.000 zł
  • wkład własny 20%
  • kwota kredytu 500.000 zł
  • okres spłaty 30 lat
  • raty równe

Tabela z ofertami przedstawia się następująco: 

Jak widać, całkowity koszt takiego kredytu będzie dużo niższy niż w przypadku niskiego wkładu własnego. Także tutaj jednak, warto wybrać rozważnie, ponieważ różnica między najtańszą a najdroższą ofertą jest znacząca. 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kredytu? 

Skontaktuj się z nami! 

SERVICE CENTER

tel. 0 616 639 939

KONTAKT E-MAIL

klient@phinance.pl

Wyliczenia i tabele: Jakub Łuszczyk -  http://jakubluszczyk.pl

Więcej o kredytach hipotecznych możesz przeczytać na naszej stronie!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja