WYGRANA DONALDA TRUMPA W WYBORACH PREZYDENCKICH

09 października 2016

Wynik jest zaskoczeniem, ale co ważne, nie tak wielkim jak wynik głosowania nad Brexit. Jednostronność oczekiwań w przypadku głosowania w Wielkiej Brytanii ułatwiła nam zajęcie przeciwstawnej do oczekiwań ogółu, gdyż oczekiwania wprost wpływają na ceny instrumentów (także tych użytych do zabezpieczenia portfela).

Na tym jednak nie koniec różnic. Wybory w Wielkiej Brytanii były skonstruowane w najprostszy możliwy sposób, w Stanach Zjednoczonych stopień skomplikowania mechanizmu przeliczania poparcia wywoływał ból głowy u ekspertów. Rynek jednak częściowo był przygotowany na nieznany wynik wyborów, częściowo brał pod uwagę wygraną Trumpa – to dość istotne dla dalszego toku wydarzeń. 

Trump jako prezydent, nie będzie, w naszej opinii, „końcem świata”, dotychczasowych umów i współpracy międzynarodowej. Niekoniecznie będzie też złym prezydentem. Jak to ujął jeden z polskich polityków, wybór był między „dżumą a cholerą”. Ani Hillary ani Trump nie wzbudzają zachwytu jakością swoich pomysłów. Jednak to Trump a nie Hillary jest przedsiębiorcą, to Trump a nie Hillary wywodzi się z partii konserwatywnej (wspierającej przedsiębiorczość a nie socjal), to Trump mówi o obniżce podatków i stworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (a nie podwyżce podatków dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, jak Clinton). Tak naprawdę różnica między wyborem Hillary a Trumpa to różnica między wyborem przysłowiowej ciepłej wody w kranie a zmianami, od strony gospodarczej możliwe, że na lepsze. 

Z naszej strony najważniejsza jest reakcja rynku. Rynek już nieraz pokazał zaskakującą interpretację zdarzeń (przykładowo: giełda brytyjska rosła na skutek Brexit, podczas gdy funt jeszcze wyraźniej się osłabiał – przy czym zdroworozsądkowe byłoby oczekiwanie spadków dla obydwu). Trump nie jest zapowiedzią katastrofy gospodarczej tak jak Brexit. Rynek, a szczególnie rynki wschodzące, mogą zdenerwować się gorszymi perspektywami dla wolnego handlu, a co za tym ich rozwoju. Część politologów jednak już teraz oczekuje, iż nawet Trump koniec końcow będzie chciał wprowadzenie układu o wolnym handlu z Azją (TPP). Dodatkowo, już w pierwszym przemówieniu Trump zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów, co może rozwiać kolejne obawy odnośnie jego prezydentury (obawy o skonfliktowanie społeczeństwa). 

Rynek w Azji zareagował spadkami, jednak o różnym natężeniu – mocnymi w Japonii (-5,4%) do niemal braku reakcji w Szanghaju (-0,5%). W pozostałych krajach spadki oscylowały między 1 a 2,5%.  

Kontrakty na indeks S&P500 jeszcze rano sugerowały spadek indeksu o 5%, na tę chwilę jest to -1,6%. Giełda warszawska na tę chwilę (9:55) jest raptem 1% na minusie po otwarciu spadkiem o 2%. 

Kluczowe dla nas jest, czy wynik wyborów będzie jednorazowym wstrząsem – na tę chwilę nie znamy całej jego siły – czy początkiem trendu spadkowego. Nasze działania będą odmienne w obu przypadkach. Jeśli rynek odczyta to jednorazowo, będzie to dla wielu tylko zachęta do zakupów. Na tę chwilę, na samym początku dnia, tę chęć zakupów widać. Ważny jest dalszy rozwój sytuacji.  

Zespół Inwestycyjny Departamentu Zarządzania Aktywami 

Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. 

9 listopada 2016 r. 

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być on w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem najlepszej wiedzy i opinii autorów na dzień publikacji i mogą ulegać zmianie bez zapowiedzi. W takim przypadku Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ma obowiązku aktualizacji tego materiału. Organem nadzoru nad Domem Maklerskim ALFA Zarządzanie Aktywami jest KNF. DOM MAKLERSKI ALFA ZARZĄDZANIE AKTYWAMI S.A. Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, tel. +48 22 256 39 90, fax. +48 22 256 39 91, sekretariat@dmalfa.pl, www.dmalfa.pl  

Dowiedz się więcej, kontaktując się z naszym doradcą!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również