Popyt na złoto w 2022 roku najprawdopodobniej wyniesie ponad 16 ton – zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynkowych.
Popyt na złoto inwestycyjne wciąż rośnie
W ciągu ostatnich 4 lat popyt na złoto inwestycyjne w Polsce wyniósł ponad 44 tony. W 2022 roku wartość wzrośnie jeszcze bardziej, a rekord znów zostanie pobity.
Co powoduje wzrost zainteresowania żółtym kruszcem?
Jest kilka powodów, dla których zainteresowanie złotem w ciągu ostatnich lat rośnie coraz bardziej. W 2019 roku Polacy kupili 5 ton złota, rok później prawie dwa razy tyle (9,3 tony) znalazło się w domowych sejfach Polaków. W 2021 roku popyt na złoto wyniósł 14,2 tony, a ten rok zamkniemy wynikiem o prawie dwie tony większym.
Wzrost zainteresowania złotem ma kilka przyczyn. Wśród nich trzeba wskazać:- toczącą się od lutego br. wojnę na Ukrainie- wysoką, osiągającą prawie 20% inflację- rosnąca świadomość Polaków konieczności długoterminowych inwestycji- potrzeba posiadania mobilnego aktywa finansowego Mogłoby się wydawać, że tocząca się od prawie 10 miesięcy wojna za wschodnią granicą będzie napędzała cenę złota. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Cena złota od kwietnia 2022 roku jest w trendzie bocznym.
Powodem tego stanu rzeczy jest w głównej mierze tocząca się walka głównych banków centralnych na świecie z inflacją w drodze podnoszenia stóp procentowych.
Dlatego też potocznie mówi się, że złoto „przegrywa” z dolarem, którego wartość wzrasta wraz z każdą kolejną podwyżką stóp procentowych ogłaszaną przez FED. Przewaga monetarnych „gołębi” nad „jastrzębiami” jest zdaniem ekonomistów mało prawdopodobna nawet w momencie osłabienia się presji inflacyjnej.
Tym samym drogi pieniądz może w dłuższym okresie negatywnie wpływać na cenę złota. To jednak bardzo dobra wiadomość dla długoterminowych inwestorów. To bowiem może być dobra okazja, żeby kupować systematycznie złoto z pewnego rodzaju dyskontem zafundowanym nam przez ekonomistów monetarnych.
Czy to na pewno złoto?
Okazji na rynku złota spowodowanych wyprzedażą nie ma. Tą prawdę trzeba sobie przyswoić, aby uniknąć pułapek fałszerzy tego surowca. Jeżeli surowiec jest zbyt tani (a ceny rynkowe możemy porównać na kilkunastu stronach mennic handlujących złotem) musi się u nas automatycznie uruchomić podejrzliwość. Falsyfikat złota może być wykonany z tombaku (stop miedzi i cynku) albo pochodnej wolframu.
Jak sprawdzić czy to na pewno złoto, czy nie jest to pozłacany falsyfikat? Metod jest wiele i na szczęście większość z nich można zastosować samodzielnie w domu. Oto one:
- oryginalna sztabka zapakowana jest w CertiPak (nie należy jej otwierać po zakupie złota),
– należy posłużyć się magnesem,
– złoto nie reaguje na magnes, jest diamagnetykiem,
- należy sztabkę zmierzyć i zwarzyć,
– fałszywe sztabki zawsze będą miały jedną z tych dwóch miar inną niż oryginał (przy tej samej wadze falsyfikat będzie większy, przy tym samym wymiarze, falsyfikat będzie lżejszy od oryginału),
– do profesjonalnego pobrania wymiarów sztabki lub monet służy linijka Fischa (jej koszt oscyluje w granicach 100 zł),
- oryginał wydaje inny dźwięk,
- można się posłużyć spektrometrem badającym chemiczny skład kruszcu (spektrometr działa także bez wyciągania sztabki z CertiPaku),
- wśród nowych metod zabezpieczenia oryginałów są mikrograwery, kody QR na CertiPakach lub hologramy.
Najbardziej popularne wśród nabywców gramatury sztabek złota wynoszą 1g, 5g, 10g oraz 100g. Wśród monet bulionowych dominację utrzymuje zaś Krugerrand (po raz pierwszy została wyemitowana w 1967 roku przez południowoafrykańską Rand Rafinery).Już od wielu lat można zaobserwować sezonowość w sprzedaży złota. Przeważnie trzeci kwartał notuje mniejsze niż standardowo obroty, zaś ostatnie trzy miesiące roku należą do rekordowych.
W tym roku zdaniem ekspertów IV kwartał pobije swój rekord głównie z powodu utrzymującej się na rynkach niepewności. Zaopatrzenie mennic w Polsce jest większe niż standardowo i stąd podaż jest przygotowana na popyt, który Polacy zgłaszają.
Doradcy Phinance są gotowi z ofertą złota inwestycyjnego, srebra oraz diamentów. Oferujemy Klientom możliwość nabycia produktów z oferty Mennicy Wrocławskiej – Goldenmark (pełna oferta dostępna na stronie www.goldenmark.com). Zapraszamy serdecznie do kontaktu.
Grzegorz Kaliszuk,
Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych Phinance S.A.