Work-life balance, a może work-life integration? Pomyśl o zmianach w nowym roku

22 września 2023

Nasze myślenie o pracy ewoluuje bardzo dynamicznie, a ostatnie lata ze względu na pandemię oraz zmienioną organizację pracy, sporo tutaj namieszały. Dziś, w wielu wypadkach, nie sposób oddzielić pracy od życia prywatnego, a oba te obszary w sposób oczywisty się przeplatają. Czy więc work-life balance ma jeszcze rację bytu, czy raczej większe uzasadnienie ma work-life integration? Jak to robimy w Phinance? 

Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.

We współczesnym świecie mamy coraz więcej wyzwań, a technologia umożliwia nam pracę właściwie z każdego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności ustalania sztywnych godzin pracy, które dla wielu osób wcale nie są aż tak bardzo atrakcyjne.

Dlaczego work-life balance nie zawsze działa?

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.

Czy więc warto upierać się przy takim podziale, a jeśli nie, to czym możemy go zastąpić?

Work- life integration - o co chodzi?

Work-life integration różni się dość zasadniczo od popularnej koncepcji work-life balance, chociaż w teorii cel jest ten sam. Organizacja pracy i życia w obu wariantach ma sprzyjać naszemu większemu zadowoleniu, redukować stres i podnosić poziom ogólnej satysfakcji w obszarze praca – życie prywatne.

Koncepcja ta zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone, tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.

Work-life integration zwane jest również work-life blending i zgodnie z nazwą zakłada przeplatanie się obu światów. Realizując obowiązki zawodowe, możemy je łączyć z wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu, czy realizacją swoich sportowych pasji.

Work-life integration w Phinance

Zadowolenie z pracy i wysoki poziom satysfakcji ogólnej naszych pracowników, są od lat naszym priorytetem. Jak work-life integration wygląda w Phinance?

· współpracownicy po okresie wdrożenia mogą dowolnie wyznaczać sobie czas pracy, a także wymiar tego czasu - oznacza to, że nie narzucamy sztucznych ram - nie musisz być dostępny codziennie w określonych godzinach.

· możesz pracować w biurze, ale możesz również pracować z domu online, spotykać się z klientami w dogodnym dla obu stron miejscu. W związku z brakiem konieczności 8 - godzinnej obecności w biurze w określonych porach, masz możliwość pracy hybrydowej w ciągu dnia, oraz łączenia pracy z innymi swoimi zobowiązaniami. Pracę możesz podzielić na etapy, np. spotkanie z klientem – kolejne spotkanie – odebranie dziecka z przedszkola – obiad – kolejne spotkanie z klientem. Terminy spotkań ustalasz samodzielnie.

· nikt nie sprawdza współpracowników w tradycyjny sposób – nie odbijamy kart, nie podpisujemy list obecności – przełożeni doradców rozliczają jedynie efekty pracy, a to również nie jest w przypadku Phinance pod ścisłą kontrolą. Nie ma z góry narzuconych celów sprzedażowych. Jako doradca wiesz, ile musisz osiągnąć, aby zdobyć awans dzięki wewnętrznej ścieżce kariery i kryteriom tam opisanym, jednak to od Ciebie zależy, jak szybko ten awans osiągniesz.

Który model wybrać?

Wybór modelu pracy, zależy od naszej sytuacji, preferencji i oczekiwań. Może się on także zmieniać wraz z rozwojem kariery zawodowej, czy ewolucją naszego życia rodzinnego.

Niewątpliwie work-life integration daje dużo swobody, pozwala np. na załatwienie swoich spraw osobistych/ urzędowych bez konieczności brania urlopu, aby się z tym uporać, jednak może również generować problemy dla osób, które mają trudność z odpoczynkiem czy organizacją.

Nie jest to system dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny i dobrego ustawiania priorytetów.

Który system jest bliższy Twojemu wymarzonemu modelowi pracy? Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Phinance? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

sprzedaz-mieszkan-2025

Spadające stopy a rynek nieruchomości

Po wyborach prezydenckich RPP odblokowała się i obniżyła stopy procentowe. Obiegowa opinia jest taka, że im niższe stopy procentowe tym większy popyt na mieszkania, wzrost ich cen i większe zyski deweloperów. Czy tak jest rzeczywiście?  Ekspansywna polityka pieniężna (obniżanie stopy procentowej) oddziałuje na rynek nieruchomości za pomocą trzech pasów transmisyjnych. Pierwszą konsekwencją, wynikająca z konstrukcji…
Czytaj artykuł

Złota polska miedź

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia). Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli…
Czytaj artykuł

Hossa na scenie, napięcia za kulisami – lipcowy obraz rynków

Lipiec rozpoczyna się w atmosferze wyraźnego optymizmu na rynkach finansowych – mimo geopolitycznych napięć. Inwestorzy zdają się dziś bardziej niż kiedykolwiek skupiać na scenie głównej: wzrostach indeksów, rekordach wszech czasów i euforii towarzyszącej sektorowi technologicznemu. Ten miesiąc może pokazać, czy inwestorzy grają jeszcze według klasycznych reguł makroekonomii, czy też jesteśmy już w pełni w piątej…
Czytaj artykuł
nieruchomosci-w-hiszpanii

Nowe rozwiązanie inwestycyjno – nieruchomościowe w Phinance

Nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii Odpowiadając na potrzeby naszych klientów, jednocześnie obserwując rynek nieruchomości Phinance przedstawia kompletnie nowe rozwiązanie o cechach inwestycyjnych, ale także bezpośrednio związanych z pośrednictwem nieruchomości, jakim są nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Produkt będzie dostępny w sprzedaży już od 3 lipca 2025 r. O szczegóły należy pytać doradców Phinance. Oferta, z których przychodzimy…
Czytaj artykuł
prognozy dla inwestorów w Polsce

Obligacyjna gorączka, stabilne złoto i niepewny dolar

Obecnie obserwujemy napięcia na rynku obligacji USA, wywołane rosnącym deficytem fiskalnym i niepewnością polityczną, które podnoszą rentowności i zmuszają administrację do reakcji. Złoto utrzymuje się powyżej 3000 USD za uncję, a jego długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się nienaruszony. Dolar traci na wartości w obliczu słabnącej inflacji i danych makroekonomicznych, co może przyspieszyć decyzję o…
Czytaj artykuł
Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł
Ghelamaco przyczyny upadku obligacji

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji. Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i…
Czytaj artykuł
Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja