Work-life balance, a może work-life integration? Pomyśl o zmianach w nowym roku

22 września 2023

Nasze myślenie o pracy ewoluuje bardzo dynamicznie, a ostatnie lata ze względu na pandemię oraz zmienioną organizację pracy, sporo tutaj namieszały. Dziś, w wielu wypadkach, nie sposób oddzielić pracy od życia prywatnego, a oba te obszary w sposób oczywisty się przeplatają. Czy więc work-life balance ma jeszcze rację bytu, czy raczej większe uzasadnienie ma work-life integration? Jak to robimy w Phinance? 

Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.

We współczesnym świecie mamy coraz więcej wyzwań, a technologia umożliwia nam pracę właściwie z każdego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności ustalania sztywnych godzin pracy, które dla wielu osób wcale nie są aż tak bardzo atrakcyjne.

Dlaczego work-life balance nie zawsze działa?

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.

Czy więc warto upierać się przy takim podziale, a jeśli nie, to czym możemy go zastąpić?

Work- life integration - o co chodzi?

Work-life integration różni się dość zasadniczo od popularnej koncepcji work-life balance, chociaż w teorii cel jest ten sam. Organizacja pracy i życia w obu wariantach ma sprzyjać naszemu większemu zadowoleniu, redukować stres i podnosić poziom ogólnej satysfakcji w obszarze praca – życie prywatne.

Koncepcja ta zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone, tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.

Work-life integration zwane jest również work-life blending i zgodnie z nazwą zakłada przeplatanie się obu światów. Realizując obowiązki zawodowe, możemy je łączyć z wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu, czy realizacją swoich sportowych pasji.

Work-life integration w Phinance

Zadowolenie z pracy i wysoki poziom satysfakcji ogólnej naszych pracowników, są od lat naszym priorytetem. Jak work-life integration wygląda w Phinance?

· współpracownicy po okresie wdrożenia mogą dowolnie wyznaczać sobie czas pracy, a także wymiar tego czasu - oznacza to, że nie narzucamy sztucznych ram - nie musisz być dostępny codziennie w określonych godzinach.

· możesz pracować w biurze, ale możesz również pracować z domu online, spotykać się z klientami w dogodnym dla obu stron miejscu. W związku z brakiem konieczności 8 - godzinnej obecności w biurze w określonych porach, masz możliwość pracy hybrydowej w ciągu dnia, oraz łączenia pracy z innymi swoimi zobowiązaniami. Pracę możesz podzielić na etapy, np. spotkanie z klientem – kolejne spotkanie – odebranie dziecka z przedszkola – obiad – kolejne spotkanie z klientem. Terminy spotkań ustalasz samodzielnie.

· nikt nie sprawdza współpracowników w tradycyjny sposób – nie odbijamy kart, nie podpisujemy list obecności – przełożeni doradców rozliczają jedynie efekty pracy, a to również nie jest w przypadku Phinance pod ścisłą kontrolą. Nie ma z góry narzuconych celów sprzedażowych. Jako doradca wiesz, ile musisz osiągnąć, aby zdobyć awans dzięki wewnętrznej ścieżce kariery i kryteriom tam opisanym, jednak to od Ciebie zależy, jak szybko ten awans osiągniesz.

Który model wybrać?

Wybór modelu pracy, zależy od naszej sytuacji, preferencji i oczekiwań. Może się on także zmieniać wraz z rozwojem kariery zawodowej, czy ewolucją naszego życia rodzinnego.

Niewątpliwie work-life integration daje dużo swobody, pozwala np. na załatwienie swoich spraw osobistych/ urzędowych bez konieczności brania urlopu, aby się z tym uporać, jednak może również generować problemy dla osób, które mają trudność z odpoczynkiem czy organizacją.

Nie jest to system dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny i dobrego ustawiania priorytetów.

Który system jest bliższy Twojemu wymarzonemu modelowi pracy? Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Phinance? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również