Zobacz, co mówią przepisy prawa.

Zawód doradcy a wykształcenie – co musisz wiedzieć?

22 września 2023

Wśród zawodów związanych z ekonomią, jak i sprzedażą krąży wiele mitów. Kandydat na doradcę finansowego musi cechować się komunikatywnością, chęcią rozwoju i umiejętnością budowy relacji – to fakt. 

Jak jest w przypadku wykształcenia kierunkowego? Co mówi polskie prawo? Co robią eksperci Phinance, by stale aktualizować swoją wiedzę? Zajrzyj i rozwiej wątpliwości!

Czy doradca musi ukończyć szkołę wyższą?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami kandydat na doradcę finansowego nie musi mieć ukończonych specjalistycznych kursów ani szkoleń w tym zakresie.

To jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących pracy doradcy. Wykształcenie w kierunku finansów, sprzedaży czy zarządzania co prawda jest mile widziane, gdyż zdobyta wiedza bez wątpienia wesprze w dalszym rozwoju. Nie jest warunkiem koniecznym – warto o tym pamiętać. 

Kandydaci, jak już wspominaliśmy, muszą wyróżniać się konkretnymi umiejętnościami – zarówno miękkimi, jak i twardymi. Wśród nich znajdziemy: komunikatywność, otwartość na potrzeby drugiego człowieka, asertywność, myślenie analityczne czy aktywne słuchanie.

Skąd czerpać wiedzę?

Każdy osoba dołączająca do zespołu multiagencji finansowej Phinance przechodzi szereg kursów. Obrana przez nas strategia wdrożenia zakłada wprowadzenie kandydata w świat finansów zupełnie od podstaw. 

Poza szkoleniami offline i online oraz wiedzą dostarczaną przez doświadczonych ekspertów, doradca ma możliwość kontynuacji nauki. Wybierając ścieżkę kariery - na przykład skupiając się na funduszach inwestycyjnych - kandydat sam decyduje, w którym kierunku chce się rozwijać.

Wierzymy, że wiedza to klucz do precyzyjnego rozpoznawania potrzeb, dlatego każdy doradca finansowy dla firm, jak i klientów indywidualnych Phinance może liczyć na wsparcie managerów, dyrektorów departamentów, jak i koordynatorów produktowych.

Praca niezależnego doradcy nie wymaga wykształcenia wyższego.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że indywidualny doradca finansowy:

– nie musi mieć wykształcenia w kierunku finansów (ani posiadać tytułu jakiejkolwiek szkoły wyższej),
– powinien być otwarty na wiedzę i gotowy na praktykę,
– nie musi interesować się finansami, choć monitorowanie rynku znacznie wspomaga procesy sprzedażowe (co za tym idzie – zarobki),
– może liczyć na wsparcie doświadczonych członków zespołu,
– ma wpływ na swoją ścieżkę kariery.

Powiązane artykuły

fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja