Fakty i mity – eksperci Phinance wyjaśniają wątpliwości!

Czy ubezpieczenia na życie działają w przypadku powikłań po szczepionce na COVID-19?

22 września 2023

zczepionki na COVID-19, ciągle wywołują kontrowersje. W ostatnim czasie, na fali doniesień medialnych, pojawiło się wiele artykułów i informacji insynuujących, że ubezpieczenia na życie nie działają w przypadku zdarzeń związanych ze szczepionką na COVID - 19.

Pojawiają się także sugestie, że zakresem nie są objęte nie tylko drobne zdarzenia, ale także tak poważne jak zgon. Cytowani są specjaliści, którzy podkreślają, że szczepionki na COVID - 19 są eksperymentem medycznym i wówczas towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Warto się z tymi mitami rozprawić i poznać fakty!

Obawy są nieuzasadnione

Ubezpieczenia funkcjonują w oparciu o przepisy prawa i ogólne warunki umowy. W przypadku, jeżeli w wyłączeniach brak jest zapisów, które można powiązać ze zdarzeniem powstałym w wyniku eksperymentów medycznych, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma podstawy towarzystwo do odmowy wypłaty.

W oferowanych przez Phinance ubezpieczeniach na życie, nie znajdziemy wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ze względu na zgon powstały w wyniku konsekwencji eksperymentów medycznych. Poza tym ryzykiem, także w pozostałych przypadkach trudno jest odnaleźć umowę, w której znajdziemy w wyłączeniach zdarzenia powstałe w wyniku udziału w eksperymentach medycznych.

Andrzej Kowerdej, Kierownik Działu Ubezpieczeń na Życie i Ubezpieczeń Zdrowotnych w Phinance

Reasumując: nawet gdyby faktycznie komplikacje poszczepienne traktować w ten sposób (co jest wielce wątpliwe), klient szczepiąc się, nie ponosi ryzyka odmowy wypłaty odszkodowania na skutek problemów czy zgonu wynikającego z NOP.

Szczepienia nie są eksperymentem medycznym

Zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia przeciwko COVID - 19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień nie są eksperymentem medycznym. Warto podkreślić, że dopuszczenie szczepionki do obrotu oznacza pełną możliwość stosowania takiego preparatu leczniczego. Użycie takiego produktu w leczeniu lub zapobieganiu chorób nie skutkuje wówczas udziałem w eksperymencie medycznym.

Trudno sobie wyobrazić, aby którekolwiek z towarzystw ubezpieczeniowych odrzuciło wniosek o wypłatę odszkodowania, powiązując szczepionkę przeciwko COVID-19 z eksperymentem medycznym.

Powiązane artykuły

sprzedaz-mieszkan-2025

Spadające stopy a rynek nieruchomości

Po wyborach prezydenckich RPP odblokowała się i obniżyła stopy procentowe. Obiegowa opinia jest taka, że im niższe stopy procentowe tym większy popyt na mieszkania, wzrost ich cen i większe zyski deweloperów. Czy tak jest rzeczywiście?  Ekspansywna polityka pieniężna (obniżanie stopy procentowej) oddziałuje na rynek nieruchomości za pomocą trzech pasów transmisyjnych. Pierwszą konsekwencją, wynikająca z konstrukcji…
Czytaj artykuł

Złota polska miedź

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia). Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli…
Czytaj artykuł

Hossa na scenie, napięcia za kulisami – lipcowy obraz rynków

Lipiec rozpoczyna się w atmosferze wyraźnego optymizmu na rynkach finansowych – mimo geopolitycznych napięć. Inwestorzy zdają się dziś bardziej niż kiedykolwiek skupiać na scenie głównej: wzrostach indeksów, rekordach wszech czasów i euforii towarzyszącej sektorowi technologicznemu. Ten miesiąc może pokazać, czy inwestorzy grają jeszcze według klasycznych reguł makroekonomii, czy też jesteśmy już w pełni w piątej…
Czytaj artykuł
nieruchomosci-w-hiszpanii

Nowe rozwiązanie inwestycyjno – nieruchomościowe w Phinance

Nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii Odpowiadając na potrzeby naszych klientów, jednocześnie obserwując rynek nieruchomości Phinance przedstawia kompletnie nowe rozwiązanie o cechach inwestycyjnych, ale także bezpośrednio związanych z pośrednictwem nieruchomości, jakim są nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Produkt będzie dostępny w sprzedaży już od 3 lipca 2025 r. O szczegóły należy pytać doradców Phinance. Oferta, z których przychodzimy…
Czytaj artykuł
prognozy dla inwestorów w Polsce

Obligacyjna gorączka, stabilne złoto i niepewny dolar

Obecnie obserwujemy napięcia na rynku obligacji USA, wywołane rosnącym deficytem fiskalnym i niepewnością polityczną, które podnoszą rentowności i zmuszają administrację do reakcji. Złoto utrzymuje się powyżej 3000 USD za uncję, a jego długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się nienaruszony. Dolar traci na wartości w obliczu słabnącej inflacji i danych makroekonomicznych, co może przyspieszyć decyzję o…
Czytaj artykuł
Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł
Ghelamaco przyczyny upadku obligacji

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji. Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i…
Czytaj artykuł
Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja