Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Amerykańskie obligacje
19 stycznia 2025

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych rekompensat i co to oznacza dla rynków?

Dotkliwa przecena obligacji na początku 2025 roku

W rok 2025 weszliśmy z dotkliwą przeceną skarbowych obligacji. W Polsce przecenę da się łatwo wytłumaczyć inflacją i kolejną woltą wykonaną przez Prezesa Glapińskiego, który w grudniu odwołał zapowiedzi wiosennych obniżek stóp procentowych. O ile więc i dlaczego spadły ceny amerykańskich  ceny amerykańskich obligacji?

Czym jest premia terminowa i jak wpływa na rynek?

Jak dotkliwy jest spadek ceny obrazuje premia terminowa (ang. term premium). Jest to dodatkowe wynagrodzenie, którego inwestorzy oczekują za utrzymanie długoterminowych obligacji skarbowych w porównaniu z serią krótkoterminowych papierów dłużnych. Wyższe stopy procentowe podnoszą koszty obsługi długu, co może budzić obawy o stabilność finansową kraju. W rezultacie inwestorzy domagają się wyższej premii terminowej jako rekompensaty za potencjalne ryzyko związane z inwestowaniem w długoterminowe obligacje skarbowe USA. Rentowność 30-letnich papierów wzrosła do najwyższego poziomu od jesieni 2023 i do 5% brakują już setne części... W przypadku 10-letnich obligacji mowa o najwyższym poziomie od czerwca 2022 r. i premii wynoszącej 0,77 pp. Jeszcze w pierwszej połowie września premia ta była blisko 0, czyli rentowność obligacji zależała jedynie od perspektyw gospodarczych USA oraz od oczekiwań inflacyjnych. Jednak w momencie, gdy jeszcze przed wyborami przewagę zaczął zyskiwać Donald Trump, wraz z jego rosnącymi szansami na wygraną, rosła także premia terminowa. We wrześniu rentowność 10-letnich obligacji USA była na poziomie 3,62%, dziś wynosi prawie 4,8% (!).

Obawy o zadłużenie USA i ich wpływ na inwestorów

Można założyć, że niemal 100 punktów, to wzrost samej premii związanej z niepewnością związaną z ekstraordynaryjnymi pomysłami prezydenta Trumpa, głównie tymi w zakresie polityki fiskalnej oraz odpowiedzi w polityce monetarnej FED. Rentowności obligacji na długim końcu krzywej rosną bo istnieją coraz bardziej uzasadnione obawy wzrostu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, deficytu budżetowego, skali cięć podatków przy zwiększaniu wydatków. Czym dłuższy termin zapadalności obligacji, tym większy udział we wzroście rentowności premii terminowej, a czym krótszy termin, tym popyt na papiery skarbowe jest większy. Ponieważ zyskują wszystkie papiery z terminem krótszym niż rok, w tym bony skarbowe, widać przeniesienie części kapitału z długiego końca krzywej, na krótki koniec. Donald Trump i nowy sekretarz skarbu będą musieli odwrócić tę tendencję i w jakiś sposób zachęcić ponownie inwestorów do kupna długoterminowych papierów rządu USA. I będzie to dobry moment do kupna funduszy które inwestują w ten rodzaj obligacji.

Zachęcamy, również do przeczytania artykułu na temat: Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok.

Powiązane artykuły

Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestując w obligacje musimy pamiętać o dwóch podstawowych ryzykach. Ryzyku stopy procentowej i ryzyku kredytowym emitenta. Pierwszy rodzaj ryzyka jest dominującym, jeśli chodzi o inwestowanie w obligacje skarbowe. Drugi to podstawa podjęcia decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do obligacji korporacyjnych. Ryzyko kredytowe jest związane z emitentem obligacji. Obligacja korporacyjna to przecież nic innego jak dług przedsiębiorstwa…
Czytaj artykuł

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł
Phinance z tytułem "Najlepszego pracodawcy" Forbes!

Phinance z tytułem “Najlepszego pracodawcy” Forbes!

”Wyróżnienie nas prestiżowym tytułem "Najlepszego Pracodawcy 2025" według magazynu Forbes to ogromne wyróżnienie, ale zarazem potwierdzenie, że nasze działania w zakresie budowania atrakcyjnego miejsca pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.” – Paweł Kasica CEO Phinance. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania satysfakcji pracowników, a ostatnie wyniki pokazały, że aż 70% naszych doradców uważa Phinance za swoje docelowe miejsce pracy.…
Czytaj artykuł

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja