Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych
22 maja 2025

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty płynące z GPW pełne są przy notowaniach skrótu „ATH”. Ten zaadoptowany do slangu finansowego skrót, oznacza rekord wszech czasów („All Time High”).

Najważniejsze indeksy giełdowe w Polsce – WIG, mWIG40, sWIG80 i WIG20

Najdłużej notowanym indeksem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest WIG. Obejmuje akcje wszystkich spółek notowanych na rynku podstawowym, liczony jest od 16 kwietnia 1991. Jego wartość bazowa to zaledwie 1000 pkt. Jak doskonała jest koniunktura na GPW, obrazuje osiągnięcie przez ten indeks po raz pierwszy w historii poziomu 100.000 pkt w dniu 24.04.2025 roku (według cen zamknięcia). Jest to rekord wszech czasów.

Mamy podawane przez wyspecjalizowaną spółkę – GPW Benchmark, dwa inne bardzo ważne indeksy, obrazujące koniunkturę w segmencie małych i średnich spółek (nazywanych w finansowym slangu pieszczotliwie „misiami”). To mWIG40 i sWIG80. Indeks średnich spółek (middle z ang. środek) ustanowił nowy historyczny szczyt 14 maja na poziomie 8 137,57 pkt. Wzrostem o 1,08 proc. ten sam dzień zakończył sWIG80 (small z ang. „mały”), który pobił rekord wynoszący obecnie 29 155,97 pkt.

Nie co inaczej sytuacja wygląda z indeksem WIG20 (nazywanym indeksem blue chipów czyli największych spółek). Ponieważ składowymi tego indeksu są w dużej mierze spółki skarbu państwa, nazywany on jest nieformalnie „WIGiemPaństwowym” albo „WIGiem Skarbu Państwa”. 5 spółek o największym udziale to: PKO BP (14,14% udziału w indeksie), KGHM (10,97%), PKN Orlen (9,78%), Allegro (9,19%) i PZU (8,93%). Tylko tych pięć spółek odpowiada za ponad połowę zmian indeksu! Mają one większy wpływ na indeks WIG20 niż pozostałe 15 spółek razem wziętych. Rekordy tego indeksu to dość abstrakcyjnie brzmiące poziomy przekraczające 3.900 pkt. Obecna wartość tego indeksu jest daleka od ATH. Pokazuje to, że dobór spółek do indeksu, w porównaniu z innymi indeksami nie był szczególnie szczęśliwy. Daleka od rekordów wartość indeksu może oznaczać też mniejszą efektywność zarządzania spółkami, które wchodzą w skład indeksu albo…że indeks ten ma większe pole do wzrostu niż inne indeksy.

Dlaczego indeksy giełdowe są dla wszystkich uczestników rynku bardzo ważne?

Oprócz funkcji informacyjnej są często odniesieniem dla oceny skuteczności zarządzających aktywami. Są samodzielnym lub częściowym elementem tzw. benchmarku. Skuteczność funduszy ocenia się na podstawie tego, jak ich wynik różni się od benchmarku czyli czy stopa zwrotu z inwestycji w taki fundusz jest wyższa czy niższa od takiego odniesienia.

Powiązane artykuły

Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestując w obligacje musimy pamiętać o dwóch podstawowych ryzykach. Ryzyku stopy procentowej i ryzyku kredytowym emitenta. Pierwszy rodzaj ryzyka jest dominującym, jeśli chodzi o inwestowanie w obligacje skarbowe. Drugi to podstawa podjęcia decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do obligacji korporacyjnych. Ryzyko kredytowe jest związane z emitentem obligacji. Obligacja korporacyjna to przecież nic innego jak dług przedsiębiorstwa…
Czytaj artykuł

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł
Phinance z tytułem "Najlepszego pracodawcy" Forbes!

Phinance z tytułem “Najlepszego pracodawcy” Forbes!

”Wyróżnienie nas prestiżowym tytułem "Najlepszego Pracodawcy 2025" według magazynu Forbes to ogromne wyróżnienie, ale zarazem potwierdzenie, że nasze działania w zakresie budowania atrakcyjnego miejsca pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.” – Paweł Kasica CEO Phinance. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania satysfakcji pracowników, a ostatnie wyniki pokazały, że aż 70% naszych doradców uważa Phinance za swoje docelowe miejsce pracy.…
Czytaj artykuł

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja