Najniższa dzietność od lat 50. zagrożeniem dla twojej emerytury!

oszczędzanie na emeryturę
20 sierpnia 2024

Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury, jakie są prognozowane emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość?

Utrzymanie współczynnika dzietności równego lub większego od 2,1 dziecka na kobietę gwarantuje utrzymanie długoterminowej zastępowalności pokoleń. Ze studium „Global Burden of Disease, Injuries, and Risk Factors Study (GBD) 2021” opracowanym przez Wydział Medycyny University of Washington wynika, że do 2050 roku aż 155 z 204 obecnych krajów i terytoriów będzie miało współczynnik dzietności poniżej zapewniającego zastępowalność pokoleń. Do 2011 będzie to 198 z 204 krajów i terytoriów. Co to oznacza?

Przede wszystkim wyzwania dla gospodarki, systemu zabezpieczeń społecznych (emerytury) i systemu opieki zdrowotnej, który będzie musiał radzić sobie ze zwiększająca się liczbą pacjentów, ponieważ rośnie oczekiwana długość życia Polek i Polaków. Prześledźmy zatem, z czym przyjdzie się nam wszystkim mierzyć w kontekście jesieni życia i emerytury.

Przyczyny spadku dzietności

  • Zmiany społeczno-kulturowe.
  • Wzrost znaczenia kariery zawodowej wśród kobiet.
  • Trudności ekonomiczne i brak stabilności zatrudnienia.
  • Brak wsparcia dla rodzin wielodzietnych.

Problem spadku dzietności dotyczy praktycznie całego świata z wyłączeniem Afryki Subsaharyjskiej. W 2021 r. 29% dzieci na świecie urodziło się właśnie na tym kontynencie, a w 2100 r. będzie się tam rodzić 54% dzieci. Skupmy się jednak na Polsce.

Zmiany społeczno-kulturowe

Niska dzietność nad Wisłą napędza się sama. Jeśli młode kobiety rodzą dużo dzieci, to powstaje kultura, która sprzyja ich rodzeniu. Młodzi ludzie wówczas więcej rozmawiają o potomkach i spędzają czas na rozrywkach, które są w jakiś sposób powiązane z dziećmi. Jeśli dzieci jest mało, to sytuacja wygląda nieco inaczej.

💡 Ciekawostka!

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 r. w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, a w 2023 r. 272 tysięcy i była to najniższa wartość od zakończenia II wojny światowej.

Jeśli Twoi znajomi nie mają dzieci, to młodzi rodzice są nieco spychani na margines i wypadają z kulturowego obiegu. Wyjście do kina, wieczorny „spontan” i wypad do restauracji czy weekendowy wyjazd za miasto, kiedy masz tylko na to ochotę, ograniczone są przez dziecko. Niektórzy nie chcą wypaść ze swojego kręgu przyjaciół. Co więcej, mniejsza liczba dzieci w towarzystwie młodych ludzi, zniechęca część osób do powiększania rodziny. 

Trudności ekonomiczne i brak stabilności zatrudnienia

Dr hab. Krzysztof Tymicki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH  wskazuje, że na niską dzietność wpływają także czynniki o charakterze ekonomicznym:

  • niepewność na rynku pracy,
  • inflacja,
  • niepewność w charakterze ogólnej perspektywy międzynarodowej związanej z wojną w Ukrainie,
  • czynniki indywidualne.

Czynniki indywidualne należy podzielić jakościowo na czynniki związane z decyzją o posiadaniu pierwszego i drugiego dziecka. W Polsce daleko nam jeszcze do Japonii, gdzie problemem jest brak pierwszego dziecka. Na razie Polacy decydują się na posiadanie pierwszego dziecka, problemem jest decyzja o kolejnym, co jest motorem napędzającym niedobre zmiany.

W tej sytuacji, ważniejsze od bezpośrednich zachęt finansowych mogą być działania mające na celu eliminację barier i obaw związanych z posiadaniem dzieci. Polityka społeczna powinna skoncentrować się na tworzeniu warunków, które ułatwią decyzję o powiększeniu rodziny. 

Zapewnienie dostępu do opieki przed i po narodzinach dziecka, wsparcie w zakresie opieki szpitalnej, dostępność miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz stabilne warunki zatrudnienia mogą znacząco zmniejszyć niepewność przyszłych rodziców. Kluczowe jest, aby osoby rozważające posiadanie dzieci miały pewność, że otrzymają wsparcie w każdej fazie tego procesu, eliminując wszelkie niepewności i obawy związane z przyszłością.

jak najniższa dzietność wpłynie na emerytury? - prognozowana emerytura

Konsekwencje spadku dzietności dla systemu emerytalnego

  • Zmniejszająca się liczba osób pracujących a rosnąca liczba emerytów.
  • Wpływ na finansowanie systemu emerytalnego.
  • Potencjalne obciążenie dla przyszłych pokoleń.

Problemy i wyzwania związane z dzietnością są ważne w kontekście przyszłych emerytur, dlatego poświęciliśmy im tyle czasu. Przejdźmy teraz do konsekwencji spadku dzietności i tego, jak to odbije się na Twoim portfelu, a konkretnie Twojej przyszłej emeryturze.

Dzisiaj to Ty pracujesz na emeryturę Twoich rodziców, a Twoje dzieci potencjalnie będą pracować na Ciebie. Widzisz jednak, że mniejsza liczba dzieci to brak zastępowalności, a starzejące się społeczeństwo to wyzwanie dla systemu emerytalnego. Państwo będzie musiało coraz więcej dopłacać do emerytur. 

Jak wielokrotnie zauważał to rząd, w przyszłości emerytury będą bardzo niskie. Świadczenie może wynieść zaledwie jedną trzecią ostatniej pensji. Brak własnych oszczędności, po które możesz sięgnąć na emeryturze, będzie oznaczał dla Ciebie pogorszenie poziomu życia.

Jarosław Oczki z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu prognozuje, że w przyszłości nawet 50% świadczeń emerytalnych będzie wymagało dotowania z budżetu, aby wyrównać ich wysokość do minimalnego poziomu. Wsparcie obejmie głównie:

  • kobiety;
  • osoby ubezpieczone w KRUS;
  • osoby, które przez większość aktywności zawodowej były bezrobotne lub zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Powyższe dane nie są złe, są fatalne dla przyszłych emerytów, czyli Ciebie, Twojej partnerki czy partnera. Posłużmy się prostym przykładem.

✏️ Przykład:

W przyszłości Twoja emerytura wyniesie zaledwie jedną trzecią obecnej pensji. Załóżmy, że zarabiasz dzisiaj netto (na rękę) 5000 złotych.

5000 x 33% = 1650 zł – to jest Twoja przewidywana emerytura. 

  • Jakie są obecnie Twoje koszty życia?
  • Uważasz, że ceny w sklepach i za media będą rosnąć czy spadać w przyszłości?
  • Ile pieniędzy będziesz potrzebować w przyszłości na leki?

Powyższe pytania warto zadać sobie już dzisiaj, póki masz czas, aby coś z tym zrobić teraz. Im później zaczniesz myśleć o przyszłości, tym trudniej będzie Ci znaleźć sposób na zgromadzenie oszczędności, które pozwolą na opłacenie rachunków, jedzenia, leków i przyjemności. 

Jest pewne powiedzenie: „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”, które jest bardziej prawdziwe niż kiedykolwiek wcześniej w kontekście przyszłej emerytury. 

Co zamierzasz zrobić, aby żyć na emeryturze, na przynajmniej takim poziomie jak dzisiaj? 

Rola indywidualnych oszczędności i inwestycji

W dzisiejszych czasach samodzielne oszczędzanie staje się coraz bardziej istotne, nie tylko z perspektywy finansowej niezależności, ale również w kontekście dostosowania produktów i usług do indywidualnych potrzeb klienta. Każdy z nas znajduje się w innej sytuacji finansowej, co wymaga zindywidualizowanego podejścia do oszczędzania. Tworzenie planu oszczędnościowego dostosowanego do naszych możliwości i potrzeb jest kluczowe. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych wyrzeczeń, jednocześnie budując solidne fundamenty finansowej przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, z tego że nasi klienci to tacy sami ludzie jak my. Też mają swoje wyzwania życiowe, rodziny i zdrowotne dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do tego jakie zalety i ułatwienia muszą znaleźć się w rozwiązaniach finansowych, aby długofalowo pomagać budować majątek.
W naszej ofercie są produkty finansowe, które są elastyczne i dopasowane do różnorodnych wymagań klientów. Dzięki temu, każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie odpowiadające jego specyficznym warunkom, co z kolei sprzyja bardziej efektywnemu oszczędzaniu i inwestowaniu. 
Nasz zespół doradców finansowych pomoże w zrozumieniu podstawowych zasad zarządzania pieniędzmi, takich jak budżetowanie, inwestowanie czy planowanie długoterminowe, co pozwala na świadome podejmowanie decyzji i unikanie pułapek finansowych.
Regularne oszczędzanie niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz oczywistego zwiększenia bezpieczeństwa finansowego, daje nam również możliwość realizacji marzeń i planów, które wymagają większych nakładów finansowych. Dzięki oszczędzaniu, możemy zaplanować wakacje marzeń, edukację dla naszych dzieci, wcześniejszą emeryturę czy nawet wcześniejszą spłatę kredytu. 

Grzegorz Michalski,
Dyrektor Departamentu Inwestycyjnych i Oszczędnościowych Ubezpieczeń na Życie Phinance S.A.

Emerytura od państwa będzie wypłacana albo nie będzie. W wariancie optymistycznym dostaniesz 1/3 swojego dzisiejszego wynagrodzenia. Jeśli ta wizja Cię przeraża i motywuje do działania, to wiedz, że samodzielnie możesz zadbać o swoje przyszłe świadczenia. Istnieje kilka sposobów, aby gromadzić i zarabiać na swoim kapitale.

  • Indywidualne Konto Emerytalne – IKE;
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego – IKZE;
  • Gwarantowane produkty oszczędnościowe;
  • Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe;
  • Pracownicze Plany Kapitałowe – PPK;
  • Pracownicze Plany Emerytalne – PPE;
  • Dochód pasywny – np. czynsz z wynajmu nieruchomości, dywidenda od akcji;
  • Fundusze inwestycyjne;
  • Obligacje Skarbu Państwa;
  • Metale i kamienie szlachetne, np. złoto, srebro, diamenty.

Na co się zdecydować? Bardzo dobre pytanie.

Jeśli już jesteś na tym etapie, to oznacza, że Twoja przyszłość nie jest Ci obojętna. Wiedz, że wybór konkretnego rozwiązania powinien być dostosowany do Twoich potrzeb, horyzontu czasowego i Twojej obecnej sytuacji finansowej. Nasi doradcy finansowi pomogą Ci w tym zadaniu. Podpowiedzą, jak dostosować poziom ryzyka, jak ulokować środki i ile pieniędzy wraz z odsetkami uzbierasz do emerytury.

Napisz do nas (formularz kontaktowy), a doradca skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin!

Najniższa dzietność od lat 50. nie musi oznaczać dla Ciebie najniższej emerytury!

Mała liczba narodzin w Polsce to poważne zagrożenie dla przyszłości systemu emerytalnego. Zmniejszająca się liczba pracujących oraz rosnąca liczba emerytów stawiają przed całym naszym społeczeństwem szereg wyzwań związanych z finansowaniem emerytur i opieką zdrowotną dla starzejącego się społeczeństwa.

Kluczowe jest zrozumienie, że polityka społeczna powinna koncentrować się na eliminacji barier i obaw związanych z posiadaniem dzieci, oferując wsparcie na każdym etapie rodzicielstwa. Wszystko to jest istotne także w kontekście przyszłej emerytury. Jeśli chcesz zapewnić sobie godne świadczenie na jesień życia, to niezbędne jest samodzielne oszczędzanie i inwestowanie w różnorodne instrumenty finansowe. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie spokój i poczucie bezpieczeństwa.



Powiązane artykuły

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł
jak mądrze inwestować w grunty

Ziemia jako narzędzie dywersyfikacji inwestycji. Dlaczego warto?

Dywersyfikacja naszego kapitału poprzez odpowiedni dobór inwestycji i aktywów jest jednym z najważniejszych elementów w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Polega ona na alokacji kapitału w różne klasy aktywów, aby zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować zyski oraz być przygotowanym na wahania koniunkturalne. Jednym z kluczowych, choć często niedocenianych składników zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest ziemia. Inwestowanie w grunty, zarówno rolne,…
Czytaj artykuł
inwestowanie w USA co się opłaca

Ekspozycja na amerykański rynek akcji a oferta Phinance S. A.

Amerykański rynek akcji jest jednym z najbardziej rozwiniętych i dynamicznych rynków na świecie, przyciągając inwestorów z różnych części globu, w tym również z Polski. Jego ogromna kapitalizacja, płynność oraz innowacyjność sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem dla inwestorów poszukujących wysokich stóp zwrotu. Phinance S.A., jako jedna z czołowych firm doradztwa finansowego w Polsce, oferuje swoim…
Czytaj artykuł
obligacje skarbu państwa największy zysk

Rekordowa sprzedaż, ale i zmiana preferencji na rynku obligacji detalicznych

Po siedmiu miesiącach 2024 r. sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła już 50,4 mld zł. To wynik wyższy niż w całym 2023 r, gdy Polacy kupili państwowe obligacje za 48,7 mld zł. W narodowej percepcji więc, oprócz tradycyjnej kawalerki na wynajem, jako „bezpieczna inwestycja” zakotwiczone zostały obligacje detaliczne. Bardzo wysoka sprzedaż oznacza, że pobity w całym 2024…
Czytaj artykuł
oszczędzanie na emeryturę

Najniższa dzietność od lat 50. zagrożeniem dla twojej emerytury!

Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury, jakie są prognozowane emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość? Utrzymanie współczynnika dzietności równego lub większego od 2,1 dziecka…
Czytaj artykuł
transformacja energetyczna jak inwestować w OZE czy warto

Rzecz o transformacji energetycznej, czyli nasze panele pracują aż furczy

Popyt na energię elektryczną, jest jednym ze wskaźników z którego analitycy prognozują wzrost gospodarczy. W I półroczu wzrósł on o ponad 3 proc. rok do roku. Warto przyjrzeć się zmianom (transformacji) na rynku energii. Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh. W pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego wyprodukowały 80,7 TWh.…
Czytaj artykuł
komentarz rynkowy Phinance

Rynek zareagował na zmiany w amerykańskiej polityce

Nieoczekiwany zwrot akcji w wyścigu o Biały Dom oraz zbliżające się wyniki największych technologicznych gigantów wprowadzają niepewność na rynki. Jakie konsekwencje dla inwestorów niesie ze sobą rezygnacja Bidena i czy S&P500 utrzyma wzrostowy trend? Odpowiedzi na te pytania mogą mieć kluczowe znaczenie dla portfeli inwestorów. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem rynkowym. AKCJE Do…
Czytaj artykuł
ocena ryzyka kredytowego polski 2024: aktualne ratingi i wpływ na obligacje

Jakie jest ryzyko kredytowe Polski? Przegląd aktualnych ratingów

Czym więcej złych informacji, tym goręcej i z większym potem na czole, szukamy ratingu (oceny wiarygodności kredytowej) Polski.  To przecież próba oszacowania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy rząd Polski spłaci obligacje? Ocena ratingowa to także ważny element gry – podnoszenie ratingu łączy się ze wzrostem cen i rzecz jasna, działa to także w druga stronę.…
Czytaj artykuł

Zobacz również