Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Obligacje detaliczne COI i EDO
09 kwietnia 2024

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA. 

Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym tylko kwietniu 2020 roku Ministerstwo Finansów sprzedało obligacji indeksowanych inflacją za 5,5 mld (!). Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje 4-letnie, które właśnie zapadają. Część Inwestorów zdecyduje się pewnie obligacje te zamienić na nowe serie, ale część tych pieniędzy niewątpliwie wróci na rynek. Która opcja będzie bardziej intratna?

Obligacje COI i EDO

Po pierwszym roku obligacje COI wypłacały odsetki według wzoru: inflacja CPI + 1,25 pkt. proc. marży. Wraz ze spadkiem inflacji CPI w Polsce czas ponadprzeciętnie wysokich odsetek wypłacalnych przez obligacje COI i EDO dobiegł końca. Przykładowo, 10-letnie EDO zakupione w marcu ’20 w 5. roku właśnie zaindeksowały się na poziomie 5,4%. Seria tych obligacji z kwietnia ’20 przez następne 12 miesięcy będzie płacić tylko 4,3% (lutowa inflacja CPI w wysokości 2,8% plus 1,5 pkt. proc. marży). Najgorzej będą mieli posiadacze obligacji „majowych”. Czyli zakupionych w maju i to niezależnie od rocznika. One zaindeksują się bowiem po inflacji CPI za marzec ’24, która na skutek decyzji politycznych (VAT na żywność od kwietnia), efektów bazy oraz cykliczności gospodarki osiągnie lokalne minimum. Ponieważ wyniosła ona 2% to oznacza, że obligacje COI (wyemitowane w latach 2021-2023) lub EDO za kolejne 12 miesięcy przyniosą odsetki w granicach 3,25-3,5%. Czyli mniej niż mediana oprocentowania lokat bankowych. 

W kolejnych miesiącach inflacja CPI najprawdopodobniej zacznie rosnąć, nikt nie zakłada jednak wzrostu ponad 6-7% w najbliższych latach. Wydaje się, że dopiero takie poziomy czyniłyby obligacje indeksowane inflacją atrakcyjnymi w kontekście alternatywnych inwestycji obligacyjnych.

Jakie są alternatywy dla obligacji COI w 2024

Alternatywy dla obligacji COI

W tej sytuacji Inwestorzy, zwłaszcza Ci o defensywnym profilu ryzyka, powinni łaskawszym okiem spojrzeć na inne rodzaje obligacji i na fundusze budowane na tychże. Być może nastał czas na fundusze które budowały swoje portfele na wysokiej inflacji.

Powiązane artykuły

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja