Bezpieczne wakacje

Phinance przypomina o bezpiecznych wakacjach! Ubezpieczenie to ważny element wakacyjnego wyjazdu!

22 września 2023

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi oprócz oczekiwanego odpoczynku, także typowe dla tego czasu kłopoty turystów. Ostatnie problemy klientów jednego z największych biur podróży przypominają, że każdy wakacyjny wyjazd niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto je zminimalizować.

Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń wielu z nas zdecyduje się na wakacje za granicą. Co prawda zainteresowanie ofertami wyjazdów jest mniejsze niż można by się tego spodziewać, ale ma tu z pewnością znaczenie inflacja, wzrost rat kredytów hipotecznych czy cen paliwa, który dotyka budżetów wielu z nas.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki to nadal Turcja, Grecja i Egipt, ale wielu z nas wybiera także wakacje w Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech, czy w Bułgarii.

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Sprawdź ochronę ubezpieczeniową!

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, najczęściej otrzymujemy również ubezpieczenie turystyczne. Nie zawsze jednak zapewnia ono faktyczną ochronę.

Zanim wyjedziemy, warto sprawdzić dokładne warunki ubezpieczenia, sumę kosztów leczenia, wyłączenia, ujęte w OWU sporty, czy wreszcie informację o tym, czy polisa pokrywa koszty leczenia w przypadku chorób przewlekłych - mówi Łukasz Wierzbicki, Doradca Finansowy w Phinance.

Choroby przewlekłe to między innymi nadciśnienie, choroby krążeniowe, cukrzyca czy padaczka. UWAGA! Dotyczą także dzieci, bo w definicję chorób przewlekłych wpisują się np. astma czy alergie. Warto na to zwrócić uwagę, bo nie wszystkie polisy obejmują nas ochroną w takim wypadku.

Szczególnie istotne wydaje się także zwrócenie uwagi na maksymalnie refundowane koszty leczenia. W przypadku niektórych polis, koszty te wynoszą zaledwie 100-150 tys. złotych. Może to być suma niewystarczająca, zwłaszcza jeśli wybieramy wakacje w krajach znacznie oddalonych od Europy.

Nie przeceniaj EKUZ!

Jeśli podróżujemy na własną rękę i wybieramy np. Włochy, Hiszpanię czy inny kraj Unii Europejskiej, często liczymy na to, że w razie problemów zdrowotnych, ochroni nas posiadana karta EKUZ. Warto pamiętać, że chociaż przydatna, ma ona swoje ograniczenia.

Karta EKUZ ma ułatwić nam dostęp do leczenia w krajach członkowskich UE. Jednak w praktyce, jeżeli trafimy do kraju, w którym opieka medyczna jest płatna, za świadczenie będzie trzeba zapłacić – w całości lub części. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje transportu medycznego, nie wesprze w problemach z komunikacją ani nie zapewni żadnego wsparcia assistance, jeśli np. choroba uniemożliwi nam powrót z wakacji.

Przykładowo, przy podróży do Włoch:

· wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – zapłacisz do 36,15 euro za wizytę

· wizyta u lekarza specjalisty – zapłacisz część kosztów wizyty

· leczenie stomatologiczne – zapłacisz pełny koszt wizyty,

· opłata za leki – mogą być objęte ryczałtem, darmowe, płatne w połowie lub w całości. Pełnopłatne leki mają dopisek „ticket” na rachunku. Ryczałt może zwrócić Ci NFZ, jeśli złożysz o to wniosek,

· transport do szpitala – zapłacisz część kosztów

Warto także pamiętać o rzeczy z pozoru oczywistej, o której jednak turyści zapominają. EKUZ nie zadziała w ogóle w krajach poza UE, a więc w Turcji, Egipcie czy Tunezji.

Polisa na wakacje – niewielki koszt – remedium na możliwe duże problemy!

Polisa turystyczna to zwykle koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dzień - mówi Łukasz Wierzbicki z Phinance. Kosztuje więc niewiele, a chroni nas przed naprawdę dużymi kłopotami.

Łukasz Wierzbicki, Phinance

Warto przypomnieć głośne sytuacje, w których koszty leczenia turystów poszkodowanych za granicą wynosiły nawet pół miliona złotych, lub transport medyczny z Egiptu czy Bałkanów, został wyceniony na kwoty przekraczające 100 tys. złotych.

Pamiętajmy, że podróżując na własną rękę, tym bardziej warto móc liczyć na pomoc Assistance, pokrycie kosztów związanych z koniecznością modyfikacji podróży, czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Polisę należy wykupić przed wyjazdem z kraju - można to zrobić online.

Masz pytania, potrzebujesz dodatkowej wypowiedzi? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również