piątek, 19 marca 2021

Zrób wiosenne porządki w swoich polisach – nie tylko w ogrodzie!


Wiosna już puka do naszych drzwi, a to oznacza porządki, także w sprawach finansowych. Teraz warto przejrzeć ich stan, zweryfikować budżet, a także sprawdzić, czy zabezpieczenia jakie posiadamy działają i są aktualne. Pamiętaj, że źle dobrana polisa może oznaczać faktyczny brak zabezpieczenia, a niektóre produkty, mamy obowiązek przedłużać co roku.

Ubezpieczałeś mieszkanie 5 lat temu i od tego czasu tylko przedłużasz polisę? Masz ubezpieczenie dla dziecka, ale nie obejmuje ono uprawiania sportów, które dziecko zaczęło trenować od zimy / wiosny lub suma ubezpieczenia jest bardzo niska? Masz ubezpieczenie emerytalne, ale właściwie nie wiesz, co Ci ono gwarantuje? Zrób bilans i skonsultuj posiadane produkty z naszym Doradcą! 

 

Porządki w polisach -  od czego zacząć? 

Przede wszystkim warto się zapoznać z  tym, co mamy. Zrób listę i zbierz dokumenty ubezpieczeniowe które posiadasz. 

Mając wiedzę o swoich zabezpieczeniach możesz je szybko i sprawnie zweryfikować. Warto zanotować w kalendarzu następujące informacje: 

  • Jakie produkty posiadam i czy są one terminowe, wygasają po jakimś czasie? 
  • Jakie polisy posiadałem, ale np. zostały one zamknięte, zakończyły się?
  • Czy mam jakieś nowe potrzeby ubezpieczeniowe (np. w związku z zakupem nieruchomości, samochodu, założeniem firmy)

Mając pełen obraz sytuacji możemy łatwiej zidentyfikować braki i podjąć decyzję o zakupie nowej polisy, doubezpieczeniu lub rezygnacji z jakiegoś produktu, za który płacimy, a jest on np. już niepotrzebny. 

 

Porządki chronią przed kłopotami -  na to uważaj! 

Porządki w sprawach finansowych mogą ochronić nas przed problemami. Część z nas zapomina, że np. część produktów ubezpieczeniowych nie przedłuży się automatycznie, a to oznacza np. że nasze dziecko pozostaje bez ochrony. 

Takich sytuacji w związku z pandemią jest w ostatnich miesiącach sporo. 

Niemniej ważne od opłacania składki jest też spełnianie warunków ubezpieczenia -  np. wykonywanie przeglądów kominowych w przypadku ubezpieczenia domu. 

Dobrze także dokładnie sprawdzić sumy ubezpieczeniowe tych najbardziej wartościowych składników naszego majątku. Przykładowo -  jeśli ubezpieczaliśmy mieszkanie w 2016 r. po jego zakupie w stanie deweloperskim, jego wartość mogła być nawet o 30-40 % mniejsza niż obecnie. Jeśli suma ubezpieczenia była określona na podstawie wartości podanej przy zakupie, nasza nieruchomość pozostaje po prostu niedoubezpieczona. Odszkodowanie jakie wypłaci ubezpieczyciel, będzie bazowało nie na faktycznej wartości mieszkania, ale na maksymalnej sumie ubezpieczeniowej podanej w umowie. 

Warto także przyjrzeć się umowom na życie czy planom emerytalnym -  z każdym rokiem jesteśmy coraz starci i nie warto odkładać oszczędzania na emeryturę na przyszłość. 

 

Pamiętaj, nie musisz „sprzątać” sam! 

Pamiętaj, że przegląd produktów i analizę potrzeb możesz powierzyć wykwalifikowanemu Doradcy Finansowemu, który zrobi to za Ciebie. Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. 

Nie musimy znać się na wszystkim, a rozsądne podejście do bezpieczeństwa i finansów zakłada także korzystanie z pomocy. Nie odkładaj tego na kolejne miesiące! 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI TERAZ! 


czytaj także