poniedziałek, 15 lutego 2021

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi - jak działa, na co trzeba uważać?


Zima 2020/2021r. wielu z nas dała się już we znaki, a to z pewnością nie koniec kłopotów, które może spowodować. Wiosenne roztopy, które jeszcze przed nami, znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia powodzi, zwłaszcza na terenach zalewowych lub po prostu nizinnych. Co prawda duże powodzie zdarzają się aktualnie bardzo rzadko, ale jest to ten rodzaj zjawisk związanych z pogodą, który bardzo trudno przewidzieć i skutecznie im zapobiegać.

Większość powodzi ma miejsce wiosną i latem, ale klimatolodzy nie pozostawiają złudzeń i ostrzegają, że ekstremalne zjawiska pogodowe będą miały miejsce częściej. Po okresach suszy, wystarczą bardzo ulewne deszcze, aby rzeki wystąpiły z brzegów, a poważne problemy może sprawić nie tylko Wisła czy Odra, ale także mniejsze, z pozoru zupełnie niegroźne małe rzeczki. 

Podtopienia, czy regularna powódź, może nas kosztować dorobek życia, ponieważ szkody poczynione przez wodę, mogą mieć tragiczne konsekwencje. Część domów zalanych w powodzi tysiąclecia, która miała miejsce w 1997 r. nadawała się wyłącznie do wyburzenia. 

Ludzie tracili cały dorobek życia, a wielu z nich zostawało dosłownie bez dachu nad głową. 

 

Powódź -  definicja

Najczęściej powódź jest określana jako zalanie wodą, ale zalanie to musi być związane z:

- wylaniem z brzegów wód powierzchniowych lub podniesienie poziomu morskich wód przybrzeżnych,

- ulewnym deszcz, sztormem

- spływaniem wód po zboczach i stokach,

- stopienie lodowej kry czy tworzeniem zatorów lodowych na zbiornikach wodnych. 

 

UWAGA! Nie każde zalanie to powódź! 

 

Ubezpieczenie domu od powodzi – co musisz wiedzieć? 

Wiele osób sądzi, że ubezpieczając nieruchomość -  dom czy mieszkanie, automatycznie jest chroniona przed skutkami powodzi, nie jest to jednak prawda. 

Podstawowy zakres polisy ubezpieczeniowej dla nieruchomości, najczęściej nie obejmuje ryzyka powodzi.  Jeśli więc obawiamy się takiego zdarzenia, powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy zakres ubezpieczenia w OWU lub dopytać o to agenta. 

Zwykle bez problemu udaje się znaleźć bardziej kompleksową polisę, w tej samej lub zbliżonej cenie – ale o rozszerzonym charakterze. Warto pamiętać, że jeśli już ubezpieczamy nieruchomość, to zakres takiej ochrony powinien być jak najbardziej kompleksowy. Płacąc za ubezpieczenie domu 200, 300 czy 320 zł. rocznie, nie warto oszczędzać przysłowiowych „drobnych” rezygnując z jakiegoś segmentu ochrony. Dopłacanie np. za ryzyko powodzi może nas kosztować 10 zł, a w razie wystąpienia takiego zdarzenia uratować nasz cały majątek. 

 

Ubezpieczasz dom od powodzi? Nie kłam agentowi! 

Faktem jest, że ubezpieczenie domu czy innej nieruchomości na terenie zalewowym, czy już dotkniętym wcześniej powodzią, może być trudne. Jeśli ubezpieczyciel zgodzi się takie ubezpieczenie zawrzeć, cena za nie może być dużo wyższa, ale wyższe jest także ryzyko wystąpienia zdarzenia objętego umową. 

Mimo to, nie warto zatajać przed agentem i ubezpieczycielem zagrożenia, o którym wiemy. Niestety może ono wiązać się z tym, że w razie wystąpienia szkody nie otrzymamy żadnego odszkodowania. 

Jeśli nie mamy wiedzy na temat zagrożenia, warto ją zdobyć, ponieważ w razie wystąpienia szkody, trudno nam będzie udowodnić, że o ryzyku zwyczajnie nie wiedziliśmy, a było ono np. ujęte na mapach. 

 

Masz problem z ubezpieczeniem nieruchomości od powodzi? Skontaktuj się z nami! 

Jeśli mieszkasz na terenie, na którym problemy z powodzią już występowały, najlepiej skontaktuj się z naszym agentem, który sprawdzi możliwości ubezpieczenia Twojej nieruchomości. Często brak możliwości ubezpieczenia u jednego ubezpieczyciela, nie oznacza faktycznego braku możliwości ubezpieczenia domu czy mieszkania u innego ubezpieczyciela. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe, podobnie jak w przypadku OC pojazdów, różnie kalkulują ryzyko i składki, dlatego różnica w cenie takiej polisy może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. 

Jeszcze raz podkreślimy, że kupując nieruchomość, dobrze zapoznać się z historią okolicy i mieć wiedzę na temat tego, czy nie jest ona dotknięta większym ryzykiem zalania czy powodzi właśnie. Nieruchomości na takim terenie mogą mieć niższe, z pozoru okazyjne ceny, ale ryzyko w tym wypadku nie zawsze się opłaca. 

 


czytaj także