UBEZPIECZENIE NA WYPADEK ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR – HIT CZY KIT?

27 czerwca 2021

Wśród wielu produktów ubezpieczeniowych, ten budzi duże emocje. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, potocznie nazywane ubezpieczeniem na wypadek raka, może być istotnym wsparciem, zwłaszcza w obliczu małej wydolności państwowego systemu ochrony zdrowia. Czy warto takie ubezpieczenie mieć, a może bazuje ono wyłącznie na naszym strachu przed poważną chorobą?

Nowotwory w czasie ostatnich 30 lat, stały się jednym z najpoważniejszych po chorobach krążenia, problemów zdrowotnych. Na raka choruje rocznie blisko 200 tys. osób, a statystyki mówią o ponad 10 % przyroście liczby zachorowań. 

Wiele prognoz mówi o tym, że w ciągu 10-20 lat, na raka może chorować nawet pół miliona Polaków rocznie! Jednocześnie, Polska wydaje ciągle na leczenie nowotworów niewiele. Kolejki do specjalistów, trudności z dostępem do diagnostyki, to niestety tylko początek kłopotów. 

Braki w finansowaniu właściwego leczenia pacjentów onkologicznych przekładają się na niski wskaźnik przeżywalności po wykryciu nowotworu. Ponad 5 lat od zachorowania na raka przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy wskaźniki te, w krajach o lepszej opiece medycznej, wynoszą co najmniej 60 %.

Zgodnie z danymi WHO, Polska wypada również kiepsko, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych  terapii antynowotworowych. Wiele bardzo zaawansowanych leków, jest w Polsce niedostępnych albo są nierefundowane. 

Z tego wynika powszechność zbiórek organizowanych przez pacjentów w internecie. Chorzy chwytają się każdej dostępnej deski ratunku -  często całe rodziny poświęcają swoje majątki, aby umożliwić osobie chorej dostęp do leczenia. 

Ubezpieczenie na wypadek raka -  o co chodzi? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, może być osobnym produktem ubezpieczeniowym lub jedną ze składowych ubezpieczenia na życie. Jak działa takie ubezpieczenie? 

Przede wszystkim jest to polisa, która zadziała w określonej sytuacji, a więc gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór.  Ubezpieczyciel może w takiej sytuacji  przekazać ubezpieczonemu określoną kwotę lub wypłacać odszkodowanie w sposób celowy.  Wysokość takich wypłat, zależy od sumy ubezpieczenia. 

Odszkodowanie może zostać przeznaczone na:

  • leczenie raka, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • inne koszty leczenia, dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie -  także zagraniczne
  • rekompensatę utraconych dochodów
  • inne potrzeby, zwykle wymienione w umowie. 

Czy warto mieć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy od naszej sytuacji majątkowej, zdrowotnej, czy nawet historii rodzinnej. Warto jednak takie ubezpieczenie rozważyć, bo niestety, zachorowania na raka są coraz bardziej powszechne, a przed chorobą nie chroni ani zdrowy styl życia, ani młody wiek. Od dawna rak nie jest już chorobą osób 60 +, a najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 45-55 lat. 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka zwykle nie jest produktem bardzo kosztownym, a może nam dać niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a w razie choroby, być nieocenionym wsparciem. 

Kto szczególnie powinien rozważyć takie ubezpieczenie? 

  • osoby, których dochody są kluczowe dla finansowego bezpieczeństwa rodziny 
  • osoby po 40 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco rośnie 
  • osoby z nowotworem pojawiającym się w historii rodzinnej (niestety należy się liczyć z wyższym kosztem takiego ubezpieczenia).

Dobre ubezpieczenie na wypadek raka, czyli jakie? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, jak praktycznie każdy produkt ubezpieczeniowy, może być lepsze lub gorsze. 

Zakres takiego ubezpieczenia określa w umowie ubezpieczyciel -  zanim więc ją zawrzemy, powinniśmy wiedzieć, za co płacimy. Warto pamiętać, że niektóre polisy zawierają tylko określone ryzyka -  oznacza to, że np. zachorowanie na nowotwór nie będzie automatycznie oznaczać wypłaty, musi być to określony rodzaj nowotworu, zawarty w umowie. 

Podobnie wygląda kwestia sumy ubezpieczeniowej i możliwości przeznaczenia jej na określone cele. W doborze takiej polisy, powinien pomóc Doradca. 

Jeśli rozważasz takie ubezpieczenie, skonsultuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować! 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać! Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź jaka ochrona będzie właściwa dla Ciebie! 

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również