piątek, 10 stycznia 2020

Kto jeszcze wierzy w emeryturę z ZUS?! Jak się zabezpieczyć na starość i czemu warto pomyśleć o tym teraz?!


Emerytura Twoich rodziców lub dziadków wydaje Ci się śmiesznie niska? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Za 20-30 lat będzie dużo gorzej. Jak się zabezpieczyć na starość? Kiedy mamy 30-40 lat, rzadko myślimy o tym, co będzie, kiedy skończymy naszą karierę zawodową. Wyobrażamy sobie siebie pod palmami albo niczym niemieckich emerytów, podróżujących z jednego miłego miejsca w drugie. Jeśli jednak nie pomyślimy o przyszłości odpowiednio wcześnie, wszystko to mogą być mrzonki.

Ile wyniesie emerytura za 20-30 lat?

Emerytury to temat, który wzbudza emocje. Przekształcenie OFE w IKE, długość koniecznego stażu pracy, emerytura maksymalna i minimalna, to wszystko tematy, o których się dyskutuje.

Jeśli wydaje Ci się, że dzisiejsze emerytury są niskie, masz rację – ale niestety te, które będą pobierali dzisiejsi 30-40 latkowie, a więc także Ty, będą prawdopodobnie dużo niższe. Czy ZUS zbankrutuje? Prawdopodobnie nie, ale szanse na godziwe wynagrodzenia z tego funduszu są właściwie żadne. Pomysły polityków, np. o emeryturze po 25 -latach pracy, również należy traktować z dużą ostrożnością. Taka emerytura jest możliwa, ale będzie po prostu bardzo niska.

Ile wyniesie emerytura w 2040 roku? Już dziś ZUS uczciwie mówi, że prawdopodobnie zaledwie około 38 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli dziś zarabiasz około 3500 netto, Twoja emerytura wyniesie około 1300 zł. Jeśli więc nie pomyślisz o oszczędnościach i zabezpieczeniu swojej starości wcześniej, czeka Cię prawdopodobnie drastyczny spadek dochodów, który nie tylko nie pozwoli na realizowanie marzeń o spokojnym i dostatnim życiu, ale nawet skaże na życie w ubóstwie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Odkładać co miesiąc? Wybrać fundusz? A jeśli tak to jaki? A może inwestować? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, dlatego warto omówić je z Doradcą Finansowym.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, w tym takie, które mogą niekoniecznie spełnić swoją rolę. Jedno jest pewne: z oszczędzaniem nie warto czekać do 40 -tki - im wcześniej zaczniemy, tym mniejszym wysiłkiem zgromadzimy potrzebny kapitał.

Uważasz, że nie stać Cię na oszczędzanie? Koniecznie rozważ i przekalkuluj swoje dochody i wydatki. W tym także może pomóc Twój Doradca. Dyscyplina finansowa bardzo się opłaca i pozwala spojrzeć na swoje finanse z lotu ptaka. Być może przy okazji spotkania odkryjesz źródła niepotrzebnych wydatków albo otrzymasz propozycje optymalizacji produktów finansowych, które posiadasz?  Oszczędności pozyskane w ten sposób, warto przeznaczyć właśnie na emeryturę.

Pamiętaj! Czas mija bardzo szybko, a decyzje, które podejmiesz teraz, z całą pewnością będą procentowały w przyszłości!


czytaj także