piątek, 10 stycznia 2020

Hossa na rynku mieszkań trwa. Jak kupić, żeby nie stracić?!


Wzrosty cen nieruchomości, w szczególności mieszkań, są faktem. Z niezależnych danych transakcyjnych wynika, że w ciągu ostatnich 3 lat mieszkania i domy zdrożały od kilku do nawet kilkudziesięciu procent! Końca hossy nie widać. Czy warto teraz kupić mieszkanie lub dom, a jeśli tak, to jak to zrobić, żeby nie stracić?

Hossa na rynku nieruchomości ma co najmniej kilka powodów i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie, mieszkania zaczęły tanieć. Po pierwsze, mieszkań w Polsce ciągle brakuje. Oznacza to, że liczba osób marzących o swoim własnym „M” nie maleje. Rosną nasze dochody, a nastroje na rynku pracy są znakomite. Polacy chętniej podejmują więc decyzję o zakupie mieszkania, zwłaszcza że koszty wynajmu rosną równie dynamicznie co ceny nieruchomości, a model wielopokoleniowej rodziny mieszkającej pod jednym dachem odchodzi do lamusa.

Czy warto zwlekać z zakupem mieszkania?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi jednak, jeśli liczysz na to, że w najbliższych miesiącach czy latach ceny nieruchomości znacząco spadną, prawdopodobnie się przeliczysz.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, lub mieszkasz kątem u rodziców, zgromadziłeś wkład własny, posiadasz zdolność kredytową i stabilne źródło dochodów, a zakup mieszkania to decyzja, która właściwie tylko czeka na właściwy moment, prawdopodobnie moment ten jest teraz.

Ceny mieszkań prawdopodobnie jeszcze wzrosną, stopy procentowe są niskie, warto więc rozważyć, czy oczekiwanie jeszcze pół roku czy rok, faktycznie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak kupić mieszkanie i nie stracić?

Przede wszystkim warto rozsądnie ocenić swoje potrzeby mieszkaniowe. Zakup nieruchomości to decyzja na lata.

Warto więc myśleć o niej w takiej perspektywie. Czy nieruchomość, o której myślisz, będzie tą właściwą w perspektywie 6-10 lat? Czy lokalizacja, którą rozważasz będzie korzystna? Jak wygląda przekrój cen nieruchomości w Twojej miejscowości? Jak długo będziesz czekał na klucze do mieszkania lub domu? Ile pieniędzy musisz przeznaczyć na wykończenie?

Te wszystkie elementy są istotne z punktu widzenia opłacalności zakupu.  Warto podejść do tematu z entuzjazmem, ale także krytycznie. Takie spojrzenie oszczędzi Ci kłopotów i oszczędzi Twoje pieniądze.

Zakup mieszkania na kredyt - jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

Większość z nas w zakupie nieruchomości wspomaga się kredytem hipotecznym i co tu dużo gadać - większość z nas, nie ma również pojęcia o tym, że oferty poszczególnych banków mogą się od siebie zasadniczo różnić. Nie wystarczy rzut oka na oprocentowanie czy prowizję, kredyt hipoteczny to produkt znacznie bardziej skomplikowany.

Różnice mogą mieć dla nas zasadnicze znaczenie. Nie wierzysz? Całkowite koszty kredytu w wysokości 300 tys. złotych z 20 % wkładem własnym, zaciągniętego na 30 lat, mogą wynieść w zależności od banku od 180 do nawet 350 tys. złotych!  Tak! Mówimy o tym samym kredycie, zaciągniętym w różnych bankach!

Jak więc wybrać dobrze i się nie naciąć?  Jak nie przepłacić?

Zamiast porównywać dziesiątki ofert, siedzieć z głową w prospektach i liczyć, liczyć, liczyć… lepiej umówić się z Doradcą Finansowym.

Pamiętaj, że pomoc ta jest dla Ciebie zupełnie bezpłatna. Warto z niej skorzystać, ponieważ bank, z którym się zwiążesz, będzie Ci towarzyszył prawdopodobnie przez większość Twojego życia. Takiej decyzji nie warto pozostawiać przypadkowi!


czytaj także