ESG – ODPOWIEDZIALNI PARTNERZY PHINANCE

26 października 2022

Z początkiem sierpnia wchodzą w życie przepisy kolejnego rozporządzenia UE nr 2021/1257 (ESG) dotyczące zrównoważonego rozwoju, zielonego ładu. W rozumieniu UE zrównoważony rozwój zakłada zaspokajanie potrzeb obecnie żyjących ludzi bez ograniczania możliwości zaspokajania potrzeb przez następne pokolenia, co jest powiązane z przyjętą strategią przekształcenia ludności Europy w społeczeństwo neutralne klimatycznie, sprawiedliwe i dostatnie, ale o zbalansowanej gospodarce.

Rozporządzenie ESG ma być kolejnym elementem wpływającym na ukierunkowanie przepływu kapitału na bardziej zrównoważoną gospodarkę w trzech tytułowych obszarach:

- E (environmental) – środowiskowym: ograniczenie zanieczyszczeń środowiska, zużycia energii, redukcja CO2, zmiana źródeł energii na OZE, działania na rzecz bioróżnorodności, działania na rzecz ograniczenia cierpienia zwierząt hodowlanych i doświadczalnych;

- S (social) – społeczne: uczciwe i przyjazne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi, zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przestrzeganie praw klientów i dbanie o ich satysfakcję, wspieranie różnego rodzaju akcji społecznych, budowanie relacji z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością;

- G [(corporate) governance] – ład korporacyjny: równość szans w zakresie zatrudnienia, awansów, stanowisk kierowniczych, brak dyskryminacji, przejrzystość i uczciwość polityki wynagrodzeń, ochrona praw akcjonariuszy mniejszościowych, polityka antykorupcyjna.

Tematyka ESG jest jedną z obecnie najważniejszych w dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju wspieranego przez instytucje finansowe. Phinance współpracuje z 11 Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, które zobligowane zostały wymogami określanymi na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. (SFDR), do podejmowania decyzji inwestycyjnych z uwzględnianiem ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.

Będąc świadomym istotności aspektów środowiskowych i społecznych w zrównoważonym rozwoju zapytaliśmy naszych partnerów o to jak wygląda wdrożenie ESG w ich działalności i w procesie inwestycyjnym. Analiza udzielonych odpowiedzi wskazuje, iż ESG staje się bardzo szybko istotnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe wnioski przedstawione przez TFI w tym aspekcie, bowiem dają one dobre tło do dyskusji o przestrzeganiu zasad ESG w odniesieniu do specyfiki polskiego rynku:

  •   Zarządzający funduszami biorą pod uwagę głównie niekorzystne skutki decyzji inwestycyjnych - PAI (ang. Principal Adverse Impact)  dla czynników zrównoważonego rozwoju.
  • W przypadku zidentyfikowania przyczynnegatywnych decyzji inwestycyjnych stosowane są listy wykluczeń, które eliminacją spółki, w oczywisty sposób zaprzeczające działalności noszącej cechy dodatniego wkładu środowiskowy lub naruszających prawo międzynarodowe
  • TFI wykonuje swoje prawo głosu z instrumentów finansowych, stanowiących lokaty funduszu popierając wszelkie działania mające pozytywny wpływ na czynniki ESG
  • Ryzyka związane ze zrównoważonym rozwojem są uwzględnianie w procesie analizy planowanej inwestycji, pod warunkiem dostępu do takiej informacji u danego emitenta -> ograniczona dostępność tych danych bardzo mocno utrudnia użycie ich w procesie decyzyjnym w sposób kwantyfikowalny 
  • Standardem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych ustanowionym dużo wcześniej przed erą „ESG” jest uwzględnianie takich czynników jak perspektywy rozwoju danej branży, jakość i stabilność kadry zarządzającej oraz polityka dywidendowa (dzielenia się z inwestorami zyskiem)
  • Działania TFI zakładają uwzględnianie ryzyka dla zrównoważonego rozwoju także w takich wewnętrznych regulacja jak regulaminy zarządzania konfliktem interesów lub regulamin polityki wynagrodzeń.

ESG - nowe wymogi także dla dystrybutora

Od 22 listopada 2022 roku również dystrybutorzy produktów finansowych otrzymają nowe obowiązki w kontekście ESG. Czynniki zrównoważonego rozwoju staną się bowiem elementem badania adekwatności produktów inwestycyjnych. Ta zmiana ma dać inwestorom możliwość wyboru instrumentów finansowych związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. 

Przy przeprowadzaniu testu adekwatności, dystrybutorzy będą zobowiązani do pozyskania od klientów informacji dotyczących ich preferencji w odniesieniu do produktów inwestycyjnych uwzględniających czynniki ESG, w celu włączenia do jego inwestycji co najmniej jednego z instrumentów finansowych zgodnego z tymi preferencjami. Obowiązkiem dystrybutora będzie także wyjaśnienie klientom terminów i pojęć dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz ESG.

Grzegorz Kaliszuk

Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również