poniedziałek, 21 września 2020

Covid i zmiana podejścia do ryzyka -sprawdź nowe polisy i opcje ochrony!


Pandemia związana z epidemią koronawirusa COVID-19, zmieniła świat, także ten związany z naszymi finansami i ubezpieczeniami. Ubezpieczyciele zmienili podejście do ryzyka, ale także dodali w wielu wypadkach te związane z zachorowaniem na COVID do ochrony ubezpieczeniowej. O czy warto pamiętać w tym kontekście?

Przed zakupem ubezpieczenia na życie, zwykle zostaniemy poproszeni o wypełnienie szczegółowej ankiety medycznej. Produkt ma chronić Ciebie na lata, więc aby towarzystwo miało pewność i wiedzę, kogo zabezpiecza, potrzebuje wykonać pewien wywiad. Odpowiadając na pytania zgodnie z prawdą, mamy gwarancje wypłaty świadczenia w przypadku zdarzeń określonych w ogólnych warunkach umowy.

Panuje przekonanie, że ubezpieczenia są tylko dla zdrowych ludzi. Na szczęście tak nie jest. Chociaż precyzyjniej byłoby napisać „tak nie było”. Jak większość rzeczy, także podejście do oceny ryzyka, zmieniło się ze względu na COVID-19. Niestety, ale wirus zaostrzył nastawienie underwiterów.

Naturalnie nie dotyczy to wszystkich przypadków, lecz szczególnie tych powiązanych z koronawirusem. W ich przypadku zakażenie wirusami typu COVID mogą pogorszyć ich stan zdrowia, a nawet doprowadzić do śmierci. W związku z tym towarzystwa bardziej asekuracyjnie podchodzą do możliwości ubezpieczenia tego typu przypadków.

Chorowałeś na COVID? Możesz mieć problem z ubezpieczeniem! Nie zwlekaj z decyzją!

Wnioski o objęcie ochroną osób zarażonych COVID-19 są bardzo często odraczane, decyzja o ubezpieczeniu przez towarzystwo jest odsuwana w czasie o kilka miesięcy. Wszystko po to, aby po tym okresie ubezpieczyciel mógł porównać stan zdrowia i określić, czy jest progres, czy regres. Wówczas na podstawie tych informacji podjęta zostanie decyzja o zawarciu umowy ubezpieczeniowej.

Dla wielu osób koronawirus może wydawać się czymś błahym, mało istotnym. Jednak dla towarzystw jest on na razie sporą niewiadomą. Cały czas trudno jednoznacznie wskazać jakie długoterminowe konsekwencje dla zdrowia ma przejście zakażenia. Niestety brak informacji, długoletnich statystyk, powoduje, że ubezpieczyciele podchodzą do oceny ryzyka bardzo asekuracyjnie.

Czy jest to powód, aby zwlekać z podjęciem decyzji o ubezpieczeniu? Absolutnie nie. Im dłużej czekamy tym wyższą składkę będziemy płacić za ochronę. Dodatkowo nie mamy wpływu na zakażenie wirusem. Możemy ograniczyć szanse, ale nie wyeliminujemy tego ryzyka. W związku z tym czy naprawdę warto odkładać decyzję o ubezpieczeniu na jutro? Posiadanie polisy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy od naszego zdrowia lub życia zależy np. byt naszej rodziny, powinno być naszym priorytetem i z taką decyzją nierozsądnie jest czekać, zwłaszcza że jeśli zakazimy się koronawirusem, to zawarcie polisy może być znaczenie bardziej utrudnione.

Bezpieczeństwo dzieci w obliczu COVID - pamiętaj o NNW Dziecka!

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wraz z powrotem dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, powrócił temat bezpieczeństwa naszych pociech i ubezpieczenia NNW. W związku z tym warto zwrócić uwagę na kilka istotnych wątków.

Po pierwsze ubezpieczenie NNW wcale nie jest obowiązkowe. Oczywiście w prywatnych placówkach może być tak, że w umowie rodzice zobowiązują się do ubezpieczenia swojego dziecka. Jednak dalej nie oznacza to, że musisz zakupić polisę w szkole. Możesz zawsze ubezpieczyć swoją pociechę indywidualnie.

Po drugie oferty, które przedstawiane są w placówkach, często nie są ani kompleksowe, ani korzystne, ani tanie. To oznacza niewielkie sumy ubezpieczeniowe i wąski zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto wówczas zastanowić się, na czym tak naprawdę nam zależy i jak chcemy chronić zdrowie i życie dziecka.

Autor: Andrzej Kowerdej,  Kierownik Działu Ubezpieczeń na Życie i Ubezpieczeń Zdrowotnych


czytaj także