czwartek, 7 stycznia 2016

Wojna cenowa w ubezpieczeniach


Wielokrotnie formułowane przewidywania końca wojny cenowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych nie sprawdziły się w roku 2015, podobnie jak w latach poprzednich. Niestety- okazuje się, że koniec minionego roku zapowiada wręcz rozszerzenie zakresu działań wyprzedaży produktowych.

Jak podała Gazeta Prawna 28.12.2015- systematycznemu obniżaniu cen składek podlegają w tej chwili w sposób zauważalny ryzyka AC.

Powodów sytuacji  jest kilka, do najważniejszych należą:

- jednostronne (tylko w kierunku: do Towarzystw) regulacje działań rynkowych stosowane w 2015 roku przez KNF

- powiązane z tym wzrastające koszty likwidacji odszkodowań jak i sam wzrost liczby zgłoszeń szkód

- dalsze nerwowe obniżanie cen przez samych producentów produktów powodowane obawą o zmniejszenie zainteresowania ofertą droższą od konkurencji

Straty na ubezpieczeniach segmentu komunikacyjnego są ogromne- do września 2015 sięgały już blisko 590mln złotych!

W obecnej sytuacji nie wydaje się możliwe szybkie wyjście z sytuacji. Spodziewane postępujące konsolidowanie się rynku (przykładem ogłoszone w grudniu przejęcie przez Axa Liberty Ubezpieczenia, czy wcześniejsze wchłonięcie przez PZU Link 4) niewiele wpłyną na ograniczenie wyprzedaży, ponieważ klienci w dalszym ciągu nie łączą jakości produktu bezpośrednio z jego ceną. Konieczna jest praca ze świadomością klienta - tak ze strony podmiotów rynku finansowego jaki ze strony regulatora.


czytaj także